LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lorviqua (Lorlatinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lorviqua (Rpz) tabletki powlekane 25 mg 90 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lorviqua (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lorviqua

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Lorviqua?

Lek Lorviqua występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg lub 100 mg lorlatynibu. Lek zawiera laktozę - pacjent, u którego stwierdzono wcześniej nietolerancję pewnych cukrów, powinien porozumieć się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Lorviqua?

Lorlatynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Lorviqua?

Lek Lorviqua jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z typem raka płuca o nazwie niedrobnokomórkowy rak płuca, gdy występuje rearanżacja genu ALK oraz rak płuca jest zaawansowany.
Lek Lorviqua może być przepisywany pacjentom: którzy nie byli wcześniej leczeni innymi lekami z tej samej grupy, czyli inhibitorami ALK; którzy byli wcześniej leczeni lekiem z grupy inhibitorów ALK o nazwie alektynib lub cerytynib; którzy byli wcześniej leczeni lekiem z grupy inhibitorów ALK o nazwie kryzotynib, a następnie innym inhibitorem ALK.

Jak stosować lek Lorviqua?

Dawkowanie oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich kruszyć, żuć ani rozpuszczać. W razie wystąpienia wymiotów po przyjęciu leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki, lecz przyjąć kolejną o zwykłej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lorviqua?

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia kolejnej dawki. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało 4 godziny lub więcej, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 4 godziny, należy opuścić pominiętą dawkę, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lorviqua nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lorlatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Lorviqua nie wolno stosować z lekami z grupy silnych induktorów CYP3A4/5.
Leku Lorviqua nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lorviqua?

Terapię będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostanie wykonane badanie w celu potwierdzenia obecności zmiany genetycznej wpływającej na białka ALK. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Lorviqua, a po podjęciu decyzji o zastosowaniu terapii objaśni zasady jej prowadzenia. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia u pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu kontroli stężenia cholesterolu, triglicerydów oraz aktywności enzymów amylazy lub lipazy we krwi. Jeśli w czasie leczenia u pacjenta wystąpią pewne działania niepożądane, lekarz może zmniejszyć dawkę, czasowo przerwać leczenie lub zakończyć je na stałe. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Lorviqua z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Lorviqua nie może być stosować jednocześnie z lekami z grupy silnych induktorów CYP3A4/5, takimi jak: ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy), karbamazepina, fenytoina (stosowane w leczeniu padaczki), enzalutamid (stosowany w leczeniu raka prostaty), mitotan (stosowany w leczeniu nowotworów nadnerczy), produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Jak stosować lek Lorviqua z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Lorviqua nie wolno spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ może to wpływać na zmianę ilości leku w organizmie.

Czy można stosować lek Lorviqua w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Lorviqua, jeśli pacjentka jest w ciąży, ponieważ lek może wywierać szkodliwy wpływ na dziecko. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania tego leku lub w ciągu 5 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Podczas przyjmowania leku Lorviqua pacjentka nie powinna zajść w ciążę. Kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie leczenia i przez co najmniej 5 tygodni po zakończeniu leczenia (skuteczne metody antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Mężczyźni przyjmujący lek Lorviqua nie powinni doprowadzić do zapłodnienia partnerki i powinni stosować prezerwatywy podczas leczenia i przez co najmniej 14 tygodni po zakończeniu leczenia (odpowiednią metodę antykoncepcji dla pacjenta i jego partnerki należy omówić z lekarzem). Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Lorviqua oraz przez 7 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku. Lek Lorviqua może upośledzać płodność u mężczyzn - przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy porozmawiać z lekarzem na temat metod zachowania płodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lorviqua?

W trakcie stosowania leku Lorviqua mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: wysokie stężenie cholesterolu we krwi, wysokie stężenie trójglicerydów we krwi, obrzęk, problemy z oczami, neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów w dłoniach i stopach), zwiększenie aktywności enzymów lipazy i (lub) amylazy we krwi, niedokrwistość, biegunka, zaparcia, ból stawów, zwiększenie masy ciała, ból głowy, wysypka skórna, ból mięśni, zwiększone ciśnienie tętnicze, problemy z myśleniem, uczeniem się i pamięcią, zmęczenie, zaburzenia nastroju. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lorviqua?

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość tabletek leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Lorviqua wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Lorviqua należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ lek może wpływać na stan psychiczny pacjenta.

Jak przechowywać lek Lorviqua?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lorviqua - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem