LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Losec (Omeprazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Losec (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
44,50
Cena
100% (zł):
44,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Losec

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Cheplapharm Arzneimittel GmbH

Co zawiera lek Losec?

Lek Losec to kapsułki dojelitowe dostępne na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Losec?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Losec?

Lek Losec jest stosowany u dorosłych w leczeniu następujących chorób:
- choroba refluksowa przełyku (GERD);
- wrzody dwunastnicy lub wrzody żołądka;
- owrzodzenia zakażone bakteriami Helicobacter pylori;
- owrzodzenia spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także w celu zapobiegania rozwojowi owrzodzeń podczas przyjmowania NLPZ;
- zespół Zollingera-Ellisona.
Lek Losec jest stosowany u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 4 lat w leczeniu owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori.
Lek Losec jest stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia oraz o masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu choroby refluksowej przełyku (GERD).

Jak stosować lek Losec?

Dawkę leku Losec w każdym wskazaniu i czas trwania leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku rano; może być przyjmowany z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek.
W przypadku trudności w połykaniu kapsułek (u pacjenta dorosłego lub u dziecka) należy otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość bezpośrednio, popijając szklanką wody. Można także wsypać zawartość kapsułki do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub do musu jabłkowego; wymieszać mieszaninę, a następnie wypić mieszaninę od razu po sporządzeniu lub przed upływem 30 minut. Należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić płyn. Cząstki stałe zawierają lek, dlatego nie należy ich żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Losec?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki - wówczas należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Losec nie może być stosowany?

Leku Losec nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować również w przypadku uczulenia na inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol). Lek Losec nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Leku Losec nie należy podawać dzieciom do ukończenia 1. roku życia lub o masie ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Losec?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Losec wymagane jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia i objawów choroby. Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez lekarza. Przed zastosowaniem leku Losec należy poinformować lekarza, jeśli pacjenta ma osteoporozę lub przyjmuje leki z grupy kortykosteroidów, ponieważ przyjmowanie tego leku, zwłaszcza w okresie dłuższym niż rok, może zwiększyć się nieznacznie ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Należy zwrócić się do lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Losec z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Losec w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz oceni, czy możliwe jest zastosowanie leku Losec u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Losec?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Losec są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: ból głowy, biegunka, ból brzucha, zaparcie, wzdęcia, nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Losec i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku pojawienia się następujących objawów: obrzęk warg, języka lub gardła, wysypka, utrudnienie przełykania (objawy ciężkiej reakcji alergicznej); zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem; zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie (objawy zaburzeń czynności wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Losec?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Losec wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Losec możliwe jest wystąpienie takich działań niepożądanych jak odczucie zawrotu głowy oraz zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w razie ich wystąpienia.

Jak przechowywać lek Losec?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Butelkę przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Losec - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem