LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lotensin (Benazepril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lotensin (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,72
0,00
Cena
100% (zł):
15,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lotensin (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
17,64
0,00
Cena
100% (zł):
20,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Lotensin (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
24,34
0,00
Cena
100% (zł):
30,28
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lotensin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Sp. z o.o.

Co zawiera lek Lotensin?

Lek Lotensin występuje w postaci tabletek (3 dawki) i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję pewnych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Lotensin?

Benazepryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Działanie leku polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Kiedy stosować lek Lotensin?

Lek Lotensin jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w leczeniu wspomagającym w zastoinowej niewydolności serca (w klasie II-IV według Nowojorskiego Towarzystwa Kardiologicznego - NYHA).

Jak stosować lek Lotensin?

Dawkowanie leku dla każdego pacjenta ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku rano o tej samej godzinie każdego dnia. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lotensin?

Lek należy przyjmować regularnie. W sytuacji pominięcia zastosowania dawki leku o zwykłej porze, należy przyjąć pominiętą dawkę zaraz po przypomnieniu, o ile nie zbliża się czas przyjęcia następnej dawki (w takim przypadku należy pominąć opuszczoną dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze). Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lotensin nie może być stosowany?

Leku Lotensin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (benazepryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje lub występował w przeszłości obrzęk naczynioruchowy związany ze stosowaniem innych inhibitorów ACE lub pochodnych sulfonamidów, objawiający się obrzękiem twarzy, warg, języka, rąk lub stóp, lub nagłymi trudnościami w oddychaniu. Nie może być również u pacjentów, u których występuje lub występował w przeszłości dziedziczny (wrodzony) lub idiopatyczny (bez znanej przyczyny) obrzęk naczynioruchowy. Nie wolno stosować leku u kobiet po 3. miesiącu ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Lotensin u dzieci w wieku poniżej 7 lat, u starszych dzieci, które nie mogą połykać tabletek, ani dla których obliczona dawka nie odpowiada dostępnej mocy tabletek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lotensin?

Przed zleceniem leku Lotensin lekarz pzreprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a po przepisaniu leku ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż zlecona przez lekarza. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego (obrzęk twarzy, warg, języka, trudności z oddychaniem i (lub) świąd i wysypka), należy natychmiast przerwać stosowanie leku Lotensin i skontaktować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Lotensin: jeśli pacjent ma być poddany zabiegowi chirurgicznemu w znieczuleniu; jeśli u pacjenta planowane jest leczenie odczulające jadem owadów błonkoskrzydłych; jeśli pacjent ma być poddany zabiegowi plazmaferezy.

Jak stosować lek Lotensin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Lotensin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Lotensin nie jest zalecany do stosowania podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ stosowany na tym etapie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli podczas stosowania leku Lotensin pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Lotensin nie jest zalecany do stosowania podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lotensin?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Lotensin są przedstawione działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lotensin?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Lotensin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lotensin może powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji. Należy ocenić swoją reakcję na działanie leku przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn lub wykonywania czynności wymagających koncentracji.

Jak przechowywać lek Lotensin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 30ºC, chronić przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lotensin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem