LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lovasterol (Lovastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lovasterol (Rp) tabletki 20 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,33
0,00
Cena
100% (zł):
15,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lovasterol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Lovasterol?

Lek Lovasterol występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 20 mg lowastatyny. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa Lovasterol?

Lowastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Lovasterol?

Lek Lovasterol jest stosowany do leczenia pierwotnej hipercholesterolemii (hiperlipoproteinemia typu IIa i IIb) u pacjentów, u których dieta z ograniczoną ilością nasyconych tłuszczów i cholesterolu oraz inne niefarmakologiczne metody leczenia nie były skuteczne.
Lek Lovasterol jest także stosowany do spowolnienia rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych u pacjentów z chorobą wieńcową w kompleksowym leczeniu zmierzającym do zmniejszenia stężenia całkowitego cholesterolu i cholesterolu-LDL.
Podczas leczenia należy stosować standardową dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.

Jak stosować Lovasterol?

Lekarz ustali odpowiednią dawkę leku Lovasterol dla pacjenta, sposób przyjmowania oraz określi czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w czasie posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lovasterol?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak jest to możliwe. Jeżeli jest już pora przyjęcia kolejnej dawki leku, należy pominąć opuszczoną dawkę. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Lovasterol nie może być stosowany?

Leku Lovasterol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lowastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Lovasterol nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lovasterol?

Lekarz zaleci leczenie lekiem Lovasterol po wykluczeniu przeciwwskazań i dokładnym przeanalizowaniu środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Podczas leczenia należy ściśle przestrzegać terminów wizyt kontrolnych i zaleconych przez lekarza badań laboratoryjnych. Należy skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli podczas stosowania leku pojawią się takie objawy jak: bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie mięśni, kurcz mięśni (szczególnie gdy towarzyszy im złe samopoczucie lub gorączka, bóle żołądka, bóle brzucha).

Jak stosować Lovasterol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Lovasterol z jedzeniem i piciem?

W czasie leczenia lekiem Lovasterol należy unikać picia dużych ilości soku grejpfrutowego (powyżej 1,1 litra na dobę), ponieważ większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Lovasterol. Podczas przyjmowania leku Lovasterol należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować Lovasterol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Lovasterol nie wolno stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. Jeśli podczas leczenia pacjentka zajdzie w ciążę, lek należy odstawić i natychmiast porozumieć się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Lovasterol muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lovasterol?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Lovasterol, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Lovasterol i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala, jeśli wystąpi osłabienie, tkliwość, ból lub zerwanie mięśni; objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, utrata apetytu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lovasterol?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Lovasterol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Lovasterol mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania - należy zachować ostrożność, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia.

Jak przechowywać Lovasterol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lovasterol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem