LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lumykras (Sotorasib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lumykras (Rpz) tabletki powlekane 120 mg 240 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lumykras

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Europe B.V.

Co zawiera lek Lumykras?

Lek Lumykras to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 120 mg sotorasibu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów powinni wcześniej omówić z lekarzem zastosowanie tego leku.

Jak działa lek Lumykras?

Lek zawiera sotorasib, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy proteinowej. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Lumykras?

Lek Lumykras jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z rakiem płuc o nazwie niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP), gdy jest on zaawansowany i rozprzestrzenił się na inne części ciała. Lek Lumykras jest stosowany w przypadku, gdy wcześniejsze metody leczenia nie były skuteczne w zatrzymaniu wzrostu raka oraz gdy w komórkach nowotworowych występuje zmiana genetyczna dotycząca genu KRAS (znana jako KRAS G12C).

Jak stosować lek Lumykras?

Lekarz określi dawkowanie leku i długość leczenia. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez decyzji lekarza.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Dawkę dobową leku należy przyjmować raz na dobę, o tej samej porze każdego dnia. Tabletki należy połykać w całości; nie należy żuć, rozkruszać ani dzielić. Tabletki można rozpuszczać w wodzie.
Jeśli pacjent nie może połknąć tabletek leku w całości: należy umieścić dzienną dawkę leku w szklance do połowy wypełnionej (nie mniej niż 120 ml) czystą niegazowaną wodą pitną o temperaturze pokojowej, nie rozkruszając tabletek (nie należy stosować żadnych innych płynów, w tym kwaśnych napojów np. soków owocowych); delikatnie zamieszać aż tabletki będą w małych kawałkach i natychmiast wypić mieszaninę; wypłukać szklankę dodatkową połową szklanki wody i od razu wypić, aby mieć pewność, że została przyjęta pełna dawka leku; jeśli mieszanina nie została wypita od razu, należy zamieszać ją ponownie przed zakończeniem picia; należy wypić całą mieszaninę w ciągu 2 godzin od przygotowania. W razie potrzeby lekarz może zalecić przyjmowanie leku Lumykras przez zgłębnik do karmienia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lumykras?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku o zwykłej porze, a upłynęło mniej niż 6 godzin, należy przyjąć dawkę jak zwykle. Jeśli upłynęło więcej niż 6 godzin od planowej pory przyjęcia leku, nie należy przyjmować pominiętej dawki a kolejną dawkę przyjąć następnego dnia o zwykłej porze. Jeśli po przyjęciu dawki leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej dawki, a następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Lumykras nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sotorasib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Lumykras nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lumykras?

Terapia lekiem Lumykras zostanie rozpoczęta przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi badanie komórek nowotworowych pacjenta w celu potwierdzenia obecności zmiany genetycznej dotyczącej genu KRAS (KRAS G12C), aby upewnić się, że lek Lumykras jest odpowiedni dla pacjenta. Regularnie będzie kontrolowany stan pacjenta i skuteczność leczenia. Lekarz będzie kontrolował czynność wątroby pacjenta podczas leczenia i może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki leku lub przerwaniu leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Lumykras z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Lek Lumykras może wpływać na działanie niektórych innych leków, a niektóre inne leki mogą wpływać na działanie leku Lumykras.
Jeśli podczas stosowania leku Lumykras konieczne jest przyjęcie leku zmniejszającego wydzielanie kwasu żołądkowego, nie jest zalecane stosowanie inhibitorów pompy protonowej (takich jak: omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, dekslansoprazol, ezomeprazol, rabeprazol) i antagonistów receptora H2 (takich jak: ranitydyna, famotydyna, cymetydyna) - można stosować miejscowy lek zobojętniający, a lek Lumykras należy przyjmować 4 godziny przed lub 10 godzin po przyjęciu tego leku.

Czy można stosować lek Lumykras w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem leku Lumykras w okresie ciąży. Nie należy zachodzić w ciążę podczas stosowania tego leku. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Lumykras i przez co najmniej 7 dni po jego zakończeniu (należy omówić z lekarzem metody antykoncepcji odpowiednie dla pacjentki i jej partnera). Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Lumykras i przez 7 dni po przyjęciu jego ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lumykras?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Lumykras. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to biegunka, nudności i zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lumykras?

W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecona należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Lumykras wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lumykras nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Lumykras?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga żadnych specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lumykras - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Lumykras - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem