LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Luxfen (Brimonidine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Luxfen (Rp) krople do oczu, roztwór 2 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,17
Cena
100% (zł):
24,17
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Luxfen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch+Lomb Ireland Ltd.

Co zawiera lek Luxfen?

Lek Luxfen jest dostępny na receptę w postaci kropli do oczu.
1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Luxfen?

Brymonidyna należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego. Lek obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej poprzez blokowanie enzymu o nazwie cyklaza adenylowa, który bierze udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej. Brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej.

Kiedy stosować lek Luxfen?

Lek Luxfen jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka. Może być stosowany jako pojedynczy lek u pacjentów, u których leczenie kroplami do oczu blokującymi receptory beta-adrenergiczne jest przeciwwskazane lub jako lek wspomagający jednocześnie z innymi kroplami do oczu, kiedy ciśnienie śródgałkowe jest niewystarczająco obniżane za pomocą pojedynczych leków w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Jak stosować lek Luxfen?

Dawkowanie leku Luxfen oraz długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony jedynie do stosowania do oka. Należy unikać dotykania oka lub przedmiotów końcówką zakraplacza. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Luxfen?

Jeśli pacjent zapomni o podaniu leku, powinien jak najszybciej zastosować lek. Jeśli jednak zbliża się czas zakroplenia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego wcześniej schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Kiedy lek Luxfen nie może być stosowany?

Leku Luxfen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (brymonidynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany przez osoby przyjmujące niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych. U kobiet karmiących piersią stosowanie leku jest przeciwwskazane.
Lek Luxfen jest przeciwskazany u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Nie prowadzono badań leku z udziałem młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Luxfen?

Przed zaordynowaniem leku Luxfen konieczne będzie przeanalizowanie przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu lekarz ustali zasady kontroli leczenia. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku.
Przed zakropleniem leku należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy i w związku z tym może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się nieprawidłowe odczucia w obrębie oka, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować lek Luxfen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W razie jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować odstęp co najmniej 5-15 minut pomiędzy podaniem kolejnych leków.

Czy można stosować lek Luxfen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży muszą o omówić z lekarzem, czy możliwe jest stosowanie leku Luxfen w tym okresie. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Luxfen.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Luxfen?

Podczas stosowania leku Luxfen mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: podrażnienie oka (zaczerwienienie oka, pieczenie, kłucie, uczucie obecności ciała obcego w oku, swędzenie, grudki lub białe plamy na spojówce oka), niewyraźne widzenie, reakcje alergiczne oka, reakcje alergiczne powiek oraz ból głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie lub senność. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Luxfen?

W przypadku połknięcia lub zastosowania większej niż zalecana dawki leku Luxfen należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Luxfen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Luxfen może powodować zamazane i (lub) zaburzone widzenie, a także senność lub uczucie zmęczenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych dopóki objawy te nie ustąpią.

Jak przechowywać lek Luxfen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek można stosować przez maksymalnie 28 dni po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Luxfen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem