LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Lysodren (Mitotane)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Lysodren (Rpz) tabletki 500 mg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Lysodren

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

HRA Pharma Rare Diseases

Co zawiera lek Lysodren?

Lek Lysodren występuje w postaci tabletek, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 500 mg mitotanu.

Jak działa lek Lysodren?

Mitotan jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Lysodren?

Lek Lysodren stosuje się w leczeniu objawów zaawansowanego raka kory nadnerczy w przypadkach, gdy nowotwór nie może być usunięty chirurgicznie, jest przerzutowy lub nawrotowy.

Jak stosować lek Lysodren?

Lekarz ustali dawkowanie leku Lysodren i długość leczenia.

Sposób podawania

Dawkę dobową leku można podzielić na dwie lub trzy dawki. Tabletkę należy połknąć w całości podczas posiłku wysokotłuszczowego, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Lysodren?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o normalnej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Lysodren nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mitotan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów przyjmujących lek o nazwie spironolakton oraz u pacjentek karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Lysodren?

Leczenie będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Lysodren lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Nie należy przekraczać zaleconej dawki leku. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Pacjent przyjmujący lek Lysodren powinien otrzymać kartę pacjenta leczonego produktem Lysodren, którą powinien zawsze nosić ze sobą w celu poinformowania personelu medycznego o stosowaniu tego leku.

Jak stosować lek Lysodren z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Lysodren z jedzeniem i piciem?

Lek Lysodren najlepiej przyjmować podczas posiłku zawierającego pokarmy wysokotłuszczowe, takie jak mleko, czekolada, olej.

Czy można stosować lek Lysodren w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży ryzyko związane ze stosowaniem leku Lysodren. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w czasie leczenia a potem przez czas wyznaczony przez lekarza (należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiednich metod antykoncepcji). Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Lysodren, a następnie przez czas wyznaczony przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Lysodren?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Lysodren zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: wymioty, biegunka, nudności, ból brzucha, utrata apetytu, zaburzenia czucia (takie jak drętwienie i mrowienie), zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, senność, zmęczenie, osłabienie mięśni, wysypka skórna, zapalenie śluzówek (na przykład w jamie ustnej), wydłużony czas krzepnięcia, zwiększone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmniejszenie liczby białych krwinek, powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn, niewydolność nerek. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpią: objawy niewydolności nadnerczy (w tym: zmęczenie, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, splątanie); objawy niedokrwistość (takie jak: bladość skóry, łatwe męczenie się mięśni, uczucie braku tchu, zawroty głowy szczególnie podczas wstawania); objawy uszkodzenia wątroby (w tym: zażółcenie skóry i oczu, swędzenie, nudności, biegunka, zmęczenie, ciemne zabarwienie moczu); zaburzenia neurologiczne (takie jak: zaburzenia ruchu i koordynacji, zaburzenia czucia, zaniki pamięci, trudności z koncentracją, trudności w mówieniu, zawroty głowy).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Lysodren?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Lysodren wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Lysodren znacząco wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn przez czas wyznaczony przez lekarza.

Jak przechowywać lek Lysodren?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Lysodren - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem