LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

MabThera (Rituximab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
MabThera (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/10 ml 2 fiolki 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
MabThera (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 500 mg/50 ml 1 fiolka 50 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
MabThera (Rpz) roztwór do wstrzykiwań podskórnych 1400 mg/11,7 ml 1 fiolka 11,7 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

MabThera

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Mabthera?

Lek Mabthera występuje w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji oraz w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Lek jest dostępny na receptę.

 • Mabthera koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
  1 ml koncentratu zawiera 10 mg rytuksymabu. 1 fiolka 10 ml zawiera 100 mg rytuksymabu a 1 fiolka 50 ml zawiera 500 mg rytuksymabu.
 • Mabthera roztwór do wstrzykiwań podskórnych
  1 ml roztworu zawiera 120 mg rytuksymabu. 1 fiolka zawiera 1400 mg rytuksymabu w 11,7 ml.

Jak działa lek Mabthera?

Lek zawiera rytuksymab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi.

Kiedy stosować lek Mabthera?

 • Mabthera koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
  Lek MabThera może być stosowany w leczeniu:
  - chłoniaków nieziarniczych;
  - przewlekłej białaczki limfocytowej;
  - reumatoidalnego zapalenia stawów;
  - ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń lub mikroskopowego zapalenia naczyń;
  - pęcherzycy zwykłej.
  W zależności od choroby, lek może być podawany samodzielnie, w skojarzeniu z lekami przeciwnowotworowymi lub z lekami stosowanymi w leczeniu chorób zapalnych.
 • Mabthera roztwór do wstrzykiwań podskórnych
  Lek MabThera może być stosowany w leczeniu dorosłych chorych na chłoniaki nieziarnicze. Lek może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z lekami przeciwnowotworowymi.

Jak stosować lek Mabthera?

Dawkowanie leku Mabthera w zależności od choroby oraz długość leczenia określa lekarz. Przed każdym wlewem lub wstrzyknięciem pacjent otrzyma dodatkowe leki w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych.

Sposób podawania

Mabthera koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w kroplówce (wlewie dożylnym). Pacjent będzie uważnie obserwowany podczas podawania leku na wypadek wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.
Mabthera roztwór do wstrzykiwań podskórnych
Na początku leczenia chłoniaków nieziarniczych lek MabThera jest zawsze podawany w postaci wlewu dożylnego (kroplówki). Następnie pacjent otrzyma lek MabThera we wstrzyknięciu podskórnym trwającym około 5 minut (lekarz podejmie decyzję, kiedy można rozpocząć podawanie leku MabThera we wstrzyknięciu podskórnym). Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę doświadczonych w stosowaniu tego leku.

Kiedy lek Mabthera nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rytuksymab), białka myszy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku do stosowania podskórnego nie wolno również stosować u pacjentów z alergią na substancję o nazwie hialuronidaza. Leku nie wolno stosować u pacjentów z ciężkim zakażeniem lub osłabionym układem odpornościowym. Leku MabThera nie należy stosować u pacjentów z ciężką chorobą serca z jednoczesnym występowaniem reumatoidalnego zapalenia stawów, ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń, mikroskopowego zapalenia naczyń lub pęcherzycy zwykłej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mabthera?

Terapia lekiem Mabthera jest prowadzona i nadzorowana przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu chorób, w których lek jest wskazany. Przed rozpoczęciem stosowania leku Mabthera lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje o podjęciu leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku. Należy również porozmawiać z lekarzem, jeśli w najbliższym czasie będzie konieczne przeprowadzenie jakichkolwiek szczepień, ponieważ niektóre szczepionki nie powinny być stosowane jednocześnie z lekiem MabThera, a także miesiące po jego otrzymaniu.

Jak stosować lek Mabthera z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Mabthera w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Mabthera u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Kobiety w wieku rozrodczym i ich partnerzy powinni stosować skuteczne metody antykoncepcyjne podczas leczenia i przez 12 miesięcy od zakończenia leczenia lekiem MabThera. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia lekiem MabThera i w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mabthera?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Mabthera są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem wlewów dożylnych leku MabThera to reakcje związane z wlewem (takie jak gorączka, dreszcze i uczucie zimna), natomiast najczęstsze poważne działania niepożądane to reakcje na wlew, zakażenia i dolegliwości związane z sercem. W przypadku podawania leku MabThera w postaci wstrzyknięć podskórnych obserwowane są podobne działania niepożądane i dodatkowo miejscowe reakcje w miejscu podania leku (takie jak ból, obrzęk, sińce, krwawienie, zaczerwienienie skóry, swędzenie i wysypka). Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Mabthera wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wiadomo, czy leczenie lekiem MabThera wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

MabThera - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

MabThera - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem