LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Marumax (Dutasteride + Tamsulosin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Marumax (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,20
Cena
100% (zł):
38,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Marumax

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aristo Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Marumax?

Lek Marumax to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera lecytynę otrzymywaną z soi i nie może być stosowany w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję. Lek zawiera także barwnik żółcień pomarańczową i może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Marumax?

Lek Marumax zawiera dwa składniki - dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu o nazwie dihydrotestosteron (co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów), a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej. Tamsulosyna powoduje rozluźnienie mięśni w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Kiedy stosować lek Marumax?

Lek Marumax jest stosowany u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (powiększonym gruczołem krokowym, czyli prostatą), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu o nazwie dihydrotestosteron.

Jak stosować lek Marumax?

Dawkowanie leku Marumax i długość jego stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Marumax należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Marumax?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Marumax nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne inhibitory 5-alfa-reduktazy (do których należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Marumax nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Marumax?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Marumax, lekarz zaleci leczenie tym lekiem oraz opisze jak będzie wyglądała kontrola leczenia. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać dawki leku ustalonej przez lekarza. Konieczne będą badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek Marumax może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub w rzadkich przypadkach omdlenie - w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub uczucia oszołomienia należy usiąść lub położyć się i poczekać na ustąpienie tych objawów. Jeśli u pacjenta planowany jest zabieg chirurgiczny usunięcia zaćmy, przed operacją należy poinformować lekarza okulistę o stosowaniu aktualnie lub w przeszłości leku Marumax. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Marumax, ponieważ substancja czynna może być wchłaniana przez skórę; w przypadku leku kontaktu ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować lek Marumax z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Marumax w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Marumax nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Marumax, powinna poinformować o tym lekarza. Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego lek Marumax jest w ciąży lub może być w ciąży, musi unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Marumax?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia lekiem Marumax. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Marumax i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się następujące objawy: objawy reakcji uczuleniowej (takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg); objawy ciężkiej reakcji skórnej (takie jak rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy ust, nosa, oczu i narządów płciowych, która jest nazywana zespołem Stevensa-Johnsona).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Marumax?

W razie przyjęcia większej ilości kapsułek niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Marumax wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych pacjentów lek Marumax powoduje zawroty głowy, co może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Marumax?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Marumax - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem