LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

MaxiBiotic (Neomycin + Polymyxin B + Bacitracin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
MaxiBiotic (OTC) maść 5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m./g 1 tuba 5 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,80
Cena
100% (zł):
12,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
MaxiBiotic (OTC) maść 5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m./g 10 saszetek 1 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,50
Cena
100% (zł):
21,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

MaxiBiotic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera MaxiBiotic?

Lek MaxiBiotic występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B i 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

Jak działa MaxiBiotic?

Lek MaxiBiotic zawiera trzy antybiotyki - neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kiedy stosować MaxiBiotic?

Lek MaxiBiotic stosuje się przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry.

Jak stosować MaxiBiotic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia, nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy.
  • Dzieci
    Leku MaxiBiotic nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem leku powinni zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę.

Kiedy MaxiBiotic nie może być stosowany?

Leku MaxiBiotic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (neomycynę, polimyksynę B, bacytracynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta występują zaburzenia słuchu (lek może mieć działanie uszkadzające słuch). Nie stosować leku MaxiBiotic na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe, ze względu na ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krwi i ich ogólnych działań niepożądanych (działanie uszkadzające słuch lub nerki). Nie stosować do oczu ani na śluzówki.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku MaxiBiotic?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku reakcji uczuleniowych na lek, należy zaprzestać jego stosowania i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci uczuleni na którykolwiek antybiotyk z grupy antybiotyków aminoglikozydowych (jak np. streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) lub polimyksyn mogą być również uczuleni na lek MaxiBiotic. Długotrwałe stosowanie leku może spowodować nadmierne namnażanie niewrażliwych na lek bakterii i grzybów. Stosowanie leku MaxiBiotic na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i toksyczne działanie leku na układ nerwowy. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, upośledzeniem słuchu lub stosujący jednocześnie inne leki mogące uszkadzać nerki i słuch, przed zastosowaniem leku MaxiBiotic powinni zwrócić się do lekarza.

Jak stosować MaxiBiotic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Po zastosowaniu leku na dużą powierzchnię skóry lub uszkodzoną skórę, w wyniku wchłonięcia leku do organizmu, mogą wystąpić interakcje z innymi stosowanymi jednocześnie lekami. Równoczesne stosowanie leku MaxiBiotic i doustnie przyjmowanej neomycyny, może nasilić ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. Nie należy stosować leku MaxiBiotic jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i narząd słuchu, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy) - leki te podawane jednocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi (jak np. zawarta w leku MaxiBiotic neomycyna) zwiększają ich stężenie we krwi, co nasila ryzyko zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić nawet po przerwaniu stosowania leku. Podczas jednoczesnego stosowania doustnie lub miejscowo antybiotyków aminoglikozydowych lub innych leków o możliwym działaniu szkodliwym na nerki lub układ nerwowy, może wystąpić sumowanie działań niepożądanych. Podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami o szkodliwym działaniu na nerki i słuch, lek MaxiBiotic może nasilać działanie tych leków.

Czy można stosować MaxiBiotic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku MaxiBiotic.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku MaxiBiotic?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić: zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybów, miejscowe objawy uczulenia (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia), uszkodzenie słuchu, uszkodzenia nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku MaxiBiotic?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku lub przypadkowego przyjęcia doustnego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku zastosowania leku MaxiBiotic na śluzówki i (lub) na dużą powierzchnię skóry (zwłaszcza uszkodzonej) mogą wystąpić ogólne działania niepożądane, dotyczy to przede wszystkim pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Mogą wystąpić objawy uszkodzenia nerek, słuchu i toksycznego działania leku na układ nerwowy. Należy wówczas przerwać stosowanie leku MaxiBiotic i skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać MaxiBiotic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

MaxiBiotic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem