LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Maxipirin (Acetylsalicylic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Maxipirin (OTC) tabletki 500 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,50
Cena
100% (zł):
14,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Maxipirin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Dr. Max Pharma s.r.o.

Maxipirin - skład

1 tabletka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Maxipirin - wskazania

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat
Leczenie bólu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym, takiego jak ból głowy, ból zębów, bóle mięśni i stawów, bóle menstruacyjne. Gorączka i stany zapalne.

Maxipirin - dawkowanie

Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat
    1-2 tabletki (500-1000 mg kwasu acetylosalicylowego) w jednej dawce. Nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki 8 tabletek (4 g kwasu acetylosalicylowego). W razie potrzeby, pojedynczą dawkę można podać ponownie 3 do 4 razy dziennie z 4-8 godzinami przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami.
  • Dzieci i młodzież
    Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat ze względów bezpieczeństwa.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku preparat należy stosować ostrożnie ze względu na zwiększone ryzyko występowania objawów niepożądanych w tej grupie pacjentów.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciężkich zaburzeniach czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciężkich zaburzeniach czynności nerek.

Sposób podawania

Preparat należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Maxipirin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Astma w wywiadzie, która została wywołana przez salicylany lub substancje o podobnym działaniu, zwłaszcza po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Czynna choroba wrzodowa. Skaza krwotoczna. Ciężkie zaburzenia czynności nerek. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Ciężka niewydolność serca. Stosowanie metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych. Trzeci trymestr ciąży.

Maxipirin - ciąża i karmienie piersią

Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. W razie stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety usiłujące zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę preparatu przez jak najkrótszy czas. Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Podczas krótkotrwałego stosowania salicylanów przez kobiety karmiące piersią nie stwierdzono występowania działań niepożądanych u niemowląt - przerywanie karmienia piersią z reguły nie jest konieczne. W razie regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane.

Maxipirin - działania niepożądane

Często: niestrawność, ból przewodu pokarmowego i brzucha. Rzadko: zapalenie przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa; reakcje nadwrażliwości (w tym zespół astmatyczny, łagodne do umiarkowanych reakcje potencjalnie wpływające na skórę, układ oddechowy, układ pokarmowy i układ krążenia włącznie z takimi objawami jak wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, nieżyt nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, problemy z oddychaniem i sercem). Bardzo rzadko: krwawienie z przewodu pokarmowego, krwawienie śródczaszkowe (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym i (lub) z jednocześnie przyjmujących substancje zmniejszające krzepliwość krwi); wrzody oraz towarzyszące im krwawienia i perforacje z odpowiednimi objawami przedmiotowymi i podmiotowymi; przemijające zaburzenia czynności wątroby ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych; reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevens-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs. Ponadto mogą wystąpić: zawroty głowy i szum w uszach, które mogą być spowodowane przedawkowaniem; zaburzenia czynności nerek i ostra niewydolność nerek; powikłania okołooperacyjne, krwiak, krwawienie z nosa, krwawienie z układu moczowo-płciowego, krwawienie z dziąseł; ostra i przewlekła niedokrwistość pokrwotoczna lub anemia z niedoboru żelaza (efekt ukrytego mikrokrwawienia); niedokrwistość hemolityczna u osób z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Maxipirin - uwagi

Podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Maxipirin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Maxipirin - powiązane artykuły

Preparaty kwasu salicylowego są powszechnie na tynku pod różnymi nazwami handlowymi. tradycyjna nazwa to Aspiryna.

Więcej »

Czym jest kwas acetylosalicylowy? Jakie są wskazania do zastosowania kwasu acetylosalicylowego? Jakie są przeciwwskazania do zastosowania kwasu acetylosalicylowego? Jakie są...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem