LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Maxipulmon (Butamirate)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Maxipulmon (OTC) syrop 15 mg/5 ml 1 but. 120 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,50 Cena 100% (zł): 12,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co zawiera Maxipulmon?

Lek Maxipulmon występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
1 ml syropu zawiera 3 mg cytrynianu butamiratu. 5 ml syropu zawiera 15 mg cytrynianu butamiratu. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; sorbitol może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Lek zawiera kwas benzoesowy, który może powodować miejscowe podrażnienie. Lek zawiera glikol propylenowy i sód.

Jak działa Maxipulmon?

Butamirat hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym.

Kiedy stosować Maxipulmon?

Lek Maxipulmon jest stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu różnego pochodzenia.

Jak stosować Maxipulmon?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni.

  • Dorośli
    7,5 ml syropu Maxipulmon 4 razy na dobę.
  • Dzieci i młodzież
    Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 7,5 ml syropu Maxipulmon 3 razy na dobę.
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml syropu Maxipulmon 3 razy na dobę.
    Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 2,5 ml syropu Maxipulmon 3 razy na dobę.
    Leku Maxipulmon nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Sposób podawania

Do opakowania dołączona jest miarka lub strzykawka doustna z adapterem, ułatwiająca odmierzanie dokładnej dawki leku.

Kiedy Maxipulmon nie może być stosowany?

Leku Maxipulmon nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (butamirat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maxipulmon?

Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Maxipulmon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Butamiratu nie należy stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi, ze względu na hamowanie odruchu kaszlowego.

Czy można stosować Maxipulmon w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Lek Maxipulmon jest przeciwskazany w pierwszym trymestrze ciąży. Lek Maxipulmon nie powinien być stosowany w drugim i trzecim trymestrze ciąży ani podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maxipulmon?

Rzadko mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, pokrzywka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maxipulmon?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Czy Maxipulmon wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Maxipulmon może powodować senność i w związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Dzieci stosujące lek Maxipulmon powinny unikać jazdy na rowerze i hulajnodze.

Jak przechowywać Maxipulmon?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner