LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Maxiseptic (Octenidine + Phenoxyethanol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Maxiseptic (OTC) aerozol na skórę, roztwór 1 mg + 20 mg/ml 1 but. 50 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,60
Cena
100% (zł):
19,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Maxiseptic (OTC) aerozol na skórę, roztwór 1 mg + 20 mg/ml 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
34,50
Cena
100% (zł):
34,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Maxiseptic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Maxiseptic?

Lek Maxiseptic występuje w postaci aerozolu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 ml aerozolu na skórę zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

Jak działa Maxiseptic?

Lek Maxiseptic zawiera dwie substancje czynne - dichlorowodorek oktenidyny i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Kiedy stosować Maxiseptic?

Lek Maxiseptic jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci w każdym wieku w celu: wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie śluzówek i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu (w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego); leczenia antyseptycznego małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.

Jak stosować Maxiseptic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku Maxiseptic nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie bez nadzoru lekarza.

  • Dorośli
    Lek Maxiseptic jest przeznaczony do stosowania w obrębie skóry lub małych, powierzchownych ran. Jeśli nie zalecono inaczej, należy raz na dobę delikatnie nałożyć lek Maxiseptic poprzez rozpylenie na leczone, łatwo dostępne obszary, zapewniając ich całkowite zwilżenie. Lek można także nanieść na skórę poprzez rozpylenie aerozolu na gazik i następnie delikatne przetarcie leczonego obszaru, kolejno za pomocą co najmniej dwóch gazików nasączonych lekiem Maxiseptic, aby zapewnić całkowite zwilżenie. Nakładanie leku za pomocą gazików jest metodą preferowaną.
    W przypadku ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego w grzybicy międzypalcowej, lek należy nakładać na zmienione miejsca rano i wieczorem.
    Przed osłonięciem rany opatrunkiem, plastrem lub nałożeniem odzieży należy odczekać co najmniej 1 lub 2 minuty do całkowitego wyschnięcia leku.
  • Dzieci
    Dawkowanie leku Maxiseptic u dzieci jest takie samo jak u dorosłych.
Sposób podawania

Lek Maxiseptic jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego na powierzchni skóry. Lek nie może być podawany do głębokich warstw tkanki np. za pomocą strzykawki. Zalecane jest stosowanie leku w postaci nierozcieńczonej.

Kiedy Maxiseptic nie może być stosowany?

Leku Maxiseptic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego lub błony bębenkowej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maxiseptic?

Jeśli po upływie 2 tygodni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Leku Maxiseptic nie wolno połykać ani dopuścić do jego przedostania się do krwiobiegu, np. w wyniku przypadkowego wstrzyknięcia. Aby uniknąć uszkodzenia tkanki, leku Maxiseptic nie wolno podawać za pomocą strzykawki do głębokich tkanek. Należy unikać kontaktu leku z oczami. Lek Maxiseptic należy stosować ostrożnie u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków. W grzybicy międzypalcowej lek Maxiseptic powinien być stosowany wyłącznie jako wspomagające leczenie antyseptyczne przez ograniczony czas po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować Maxiseptic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Maxiseptic nie wolno mieszać z innymi substancjami, w szczególności nie wolno stosować go w skojarzeniu ze środkami antyseptycznymi na bazie jodopowidonu na sąsiednich obszarach skóry, ponieważ w obszarze granicznym może pojawić się intensywne przebarwienie o barwie brązowej do fioletowej. Należy unikać kontaktu leku Maxiseptic z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi, np. detergentami i substancjami czyszczącymi. Z powodu możliwości wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi zaleca się stosowanie wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań) jako rozpuszczalnika.

Czy można stosować Maxiseptic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Najlepiej unikać stosowania leku Maxiseptic w okresie ciąży i karmienia piersią. Leku nie należy stosować, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Lek Maxiseptic nie powinien być stosowany w okolicy piersi matek karmiących.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maxiseptic?

Po zastosowaniu leku Maxiseptic rzadko mogą wystąpić takie działania niepożądane jak odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła. Bardzo rzadko: kontaktowe reakcje alergiczne, np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania. Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki; w niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maxiseptic?

Przedawkowanie leku Maxiseptic po zastosowaniu na skórę jest bardzo mało prawdopodobne. W razie przypadkowego połknięcia leku (szczególnie przez dziecko) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Maxiseptic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Maxiseptic nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Maxiseptic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym użyciu wynosi 1 rok.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Maxiseptic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem