LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Maymetsi (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Maymetsi (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
18,30
0,00
Cena
100% (zł):
38,76
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Maymetsi (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
18,30
0,00
Cena
100% (zł):
38,76
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Maymetsi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Maymetsi?

Lek Maymetsi występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.

  • Maymetsi 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Maymetsi 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Maymetsi?

Lek Maymetsi zawiera dwie substancje czynne (sitagliptynę i metforminę), które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Maymetsi?

Lek Maymetsi stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lekarz może przepisać lek Maymetsi jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Maymetsi?

Dawkę leku Maymetsi ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy przerywać przyjmowania leku, jeśli nie zaleci tego lekarz. Zaprzestanie stosowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Maymetsi?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Maymetsi nie może być stosowany?

Leku Maymetsi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Maymetsi nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maymetsi?

Przed zleceniem leczenia lekiem Maymetsi lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać stosowanie leku Maymetsi i jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (ciężkiego działania niepożądanego leku, w którym jest konieczne natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, więc lekarz omówi z pacjentem objawy i tego stanu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysoki poziom triglicerydów we krwi. Skontaktowanie z lekarzem jest konieczne, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze (może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy).
Jeśli u pacjenta planowany jest duży zabieg chirurgiczny, nie można stosować leku Maymetsi podczas zabiegu i wkrótce po nim - lekarz przekaże, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy można ponowne rozpocząć stosowanie leku. Przerwanie przyjmowania leku Maymetsi będzie również konieczne, jeśli u pacjenta planowane jest wykonanie badania radiologicznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod, np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - lekarz poda, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Maymetsi.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek przynajmniej raz na rok lub częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Maymetsi należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Maymetsi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Maymetsi.

Czy można stosować lek Maymetsi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maymetsi?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Maymetsi są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Maymetsi i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów niepożądanych: objawy zapalenia trzustki (w tym: silny i uporczywy ból brzucha, mogący promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez); objawy kwasicy mleczanowej (w tym: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła mogący powodować problemy z oddychaniem lub połykaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maymetsi?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Maymetsi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Maymetsi razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi o nazwie pochodne sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Maymetsi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Maymetsi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Maymetsi - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem