LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Maysiglu (Sitagliptin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Maysiglu (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 18,16 Cena 100% (zł): 47,29 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »

Maysiglu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Maysiglu?

Lek Maysiglu to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa lek Maysiglu?

Lek zawiera substancję czynną sitagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), powodujących zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Kiedy stosować lek Maysiglu?

Lek Maysiglu stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek może być przyjmowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Maysiglu?

Lekarz określa dawkowanie leku Maysiglu dla każdego pacjenta oraz ustala długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Maysiglu?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki i powrócić do zwykłego schematu stosowania leku. Nie należy stosować na raz dwóch dawek leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Maysiglu nie może być stosowany?

Leku Maysiglu nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Maysiglu nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maysiglu?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Maysiglu lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa, choroby nerek. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się pęcherze na skórze, które mogą być oznaką pemfigoidu pęcherzowego albo gdy pojawi się silny i uporczywy ból brzucha (może on być objawem ostrego zapalenia trzustki). Podczas leczenia ważne jest kontynuowanie diety i aktywności fizycznej zaleconych przez lekarza.

Jak stosować lek Maysiglu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Maysiglu.

Czy można stosować lek Maysiglu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozumieć się z lekarzem, czy możliwe jest stosowanie u niej leku Maysiglu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maysiglu?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Maysiglu są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaprzestać stosowania leku Maysiglu i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpi jakikolwiek z poniższych objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący trudności z oddychaniem i połykaniem (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maysiglu?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Maysiglu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie przyjmowania leku Maysiglu zgłaszano zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku razem z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Maysiglu?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem