LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mayzent (Siponimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mayzent (Rpz) tabletki powlekane 0,25 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mayzent (Rpz) tabletki powlekane 0,25 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mayzent (Rpz) tabletki powlekane 1 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mayzent (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mayzent

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Mayzent?

Lek Mayzent występuje w postaci tabletek w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 0,25 mg, 1 mg lub 2 mg siponimodu (w postaci siponimodu z kwasem fumarowym). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera lecytynę sojową i nie może być stosowany u pacjentów z uczuleniem na orzeszki ziemne lub soję.

Jak działa lek Mayzent?

Siponimod należy do grupy leków zwanych modulatorami receptora sfingozyno-1-fosforanu (S1P). Przyłączając się do tych receptorów, siponimod uniemożliwia limfocytom przemieszczanie się z węzłów chłonnych do mózgu i rdzenia kręgowego, ograniczając w ten sposób uszkodzenia, jakie powodują w stwardnieniu rozsianym.

Kiedy stosować lek Mayzent?

Lek Mayzent jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego, z chorobą aktywną.

Jak stosować lek Mayzent?

Dawkowanie leku Mayzent i czas trwania terapii określa lekarz. Pacjent otrzyma opakowanie przeznaczone do zwiększania dawki, dzięki któremu dawka leku będzie stopniowo zwiększana w ciągu 5 dni. Celem fazy zwiększania dawki jest zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych na serce, które mogą wystąpić na początku leczenia. Lekarz może ściśle monitorować pacjenta na początku leczenia, jeśli występuje u niego ryzyko spowolnienia czynności serca lub nieregularnego rytmu serca. W dniu 6. pacjent rozpocznie przyjmowanie pełnej dawki leczniczej. Nie należy przerywać przyjmowania leku ani zmieniać jego dawki bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy popijać wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mayzent?

W sytuacji, gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku jednego dnia w pierwszych 6 dniach leczenia, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem następnej dawki - lekarz przepisze nowe opakowanie przeznaczone do zwiększania dawki i pacjent ponownie rozpocznie leczenie od dnia 1. Jeśli pacjent pominie dawkę leku podczas stosowania pełnych dawek leczniczych (od 7. dnia leczenia), powinien przyjąć lek od razu po uświadomieniu sobie tego; jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek przez 4 lub więcej dni z rzędu, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem kolejnej dawki - lekarz będzie musiał przepisać nowe opakowanie przeznaczone do zwiększania dawki i pacjent ponownie rozpocznie leczenie od dnia 1.

Kiedy lek Mayzent nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (siponimod), orzeszki ziemne, soję lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Mayzent nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej antykoncepcji.
Leku Mayzent nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mayzent?

Leczenie będzie nadzorowane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Mayzent lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania u pacjenta będą wykonywane badania krwi, aby sprawdzić liczbę białych krwinek oraz ocenić czynność wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia oraz regularnie w trakcie leczenia będą u pacjenta wykonywane badania skóry pod kątem obecności guzków na skórze. W trakcie przyjmowania leku Mayzent należy ograniczyć narażenie na światło słoneczne i promieniowanie UV - należy nosić odpowiednią odzież ochronną oraz regularnie stosować kremy z filtrem o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UV. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent planuje szczepienie, ponieważ w czasie leczenia lekiem Mayzent nie mogą być podawane pewne rodzaje szczepionek.

Jak stosować lek Mayzent z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Mayzent w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Mayzent może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko, gdy jest stosowany podczas ciąży. Nie należy stosować leku Mayzent podczas ciąży, jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę lub jeśli pacjentka może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej antykoncepcji. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz poprosi pacjentkę o wykonanie testu ciążowego, aby upewnić się, że nie jest w ciąży. Konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez okres do 10 dni po zakończeniu leczenia (lekarz omówi z pacjentką skuteczne metody antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Mayzent, musi natychmiast poinformować o tym lekarza. Podczas przyjmowania leku Mayzent nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mayzent?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Mayzent, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: ból głowy i wysokie ciśnienie krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mayzent?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Mayzent wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie oczekuje się, aby lek Mayzent wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn podczas stosowania pełnej dawki leczniczej. Na początku leczenia mogą sporadycznie wystąpić zawroty głowy, dlatego w pierwszym dniu leczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Mayzent?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mayzent - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Mayzent - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem