LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Medikinet CR (Methylphenidate)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Medikinet CR 5 mg (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
50,00
Cena
100% (zł):
50,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Medikinet CR 10 mg (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,79
0,00
Cena
100% (zł):
40,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Medikinet CR 20 mg (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 20 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
25,49
0,00
Cena
100% (zł):
77,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Medikinet CR 30 mg (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 30 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,20
0,00
Cena
100% (zł):
94,13
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Medikinet CR 40 mg (Rpw) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 40 mg 30 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,20
0,00
Cena
100% (zł):
121,77
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Medikinet CR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Medice Arzneimittel Pütter GmbH & Co. KG

Co zawiera lek Medikinet CR?

Lek Medikinet CR to kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu w 5 dawkach. Lek jest wypisywany na specjalną receptę Rpw.
1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg, 30 mg lub 40 mg chlorowodorku metylofenidatu. Kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu uwalnia lek stopniowo przez dłuższy czas. Lek zawiera sacharozę - jeśli stwierdzona została wcześniej nietolerancja niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Medikinet CR?

Substancja czynna leku - metylofenidat poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek może zwiększyć zdolność koncentracji i ograniczać zachowania impulsywne.

Kiedy stosować lek Medikinet CR?

Lek Medikinet CR jest przeznaczony do leczenia nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku 6 lat i powyżej oraz u osób dorosłych. Lek jest stosowany dopiero wtedy, gdy wcześniejsze próby leczenia bez użycia leków, np. doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna, były niewystarczające.
Lek Medikinet CR jest stosowany jako część programu leczenia, który obejmuje zwykle psychoterapię, leczenie edukacyjne, socjoterapię.

Jak stosować lek Medikinet CR?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Medikinet CR; lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku przed zakończeniem leczenia.

Sposób podawania

Dzieci przyjmują lek rano, w trakcie lub po śniadaniu. Dorośli przyjmują lek w trakcie lub po śniadaniu i po posiłku spożywanym w godzinach południowych (lunch). Kapsułki można połykać w całości, popijając wodą. Można również otworzyć kapsułkę, wysypać jej zawartość do niewielkiej ilości (łyżkę stołową) tartego jabłka lub jogurtu i niezwłocznie zażyć. Leku wysypanego z kapsułki nie wolno przechowywać na później. Kapsułek ani ich zawartości nie wolno rozgniatać ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Medikinet CR?

W razie opuszczenia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Medikinet CR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metylofenidat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku Medikinet CR u pacjentów z następującymi schorzeniami: choroba tarczycy, jaskra, guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia łaknienia, bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi lub zwężenie naczyń krwionośnych, problemy z sercem, choroby naczyń krwionośnych mózgu, problemy psychiczne, bezkwaśność żołądka z pH powyżej 5,5. Lek nie może być stosowany: jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów monoaminooksydazy; jeśli pacjent przyjmuje leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego lub przeciwdziałające nadkwasocie.
Leku Medikinet CR nie stosuje się u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Medikinet CR?

Leczenie rozpocznie i dalej będzie prowadzić lekarz specjalizujący się w leczeniu ADHD (specjalista pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży lub psychiatra), po dokładnym zbadaniu pacjenta. Jeśli pacjent jest osobą dorosłą i nie był wcześniej leczony konieczne jest potwierdzenie, że ADHD występuje u pacjenta od dzieciństwa, i dopiero wówczas lekarz rozpocznie leczenie lekiem Medikinet CR. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane pacjentowi przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków dostępnych na receptę lub narkotyków. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omawiać z lekarzem. Lek Medikinet CR może dawać pozytywny wynik testów antydopingowych. W trakcie przyjmowania leku Medikinet CR nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Medikinet CR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować metylofenidatu, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w okresie ostatnich 14 dni lek z grupy inhibitorów monoaminooksydazy stosowany w leczeniu depresji (jednoczesne stosowanie tych leków z metylofenidatem może spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi). Nie wolno stosować metylofenidatu jednocześnie z lekami stosowanymi w celu zmniejszenia wydzielania kwasu żołądkowego lub przeciwdziałania nadkwasocie: antagonistami receptora H2, inhibitorami pompy protonowej lub lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy (jednoczesne stosowanie tych leków z metylofenidatem może prowadzić do szybszego uwolnienia całej substancji czynnej do organizmu).

Czy można stosować lek Medikinet CR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Medikinet CR będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Medikinet CR?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Medikinet CR są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: zmniejszenie apetytu, bezsenność, nerwowość, ból głowy, nudności, suchość w jamie ustnej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Medikinet CR?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc lekarską.

Czy lek Medikinet CR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Medikinet CR może powodować takie objawy jak zawroty głowy, senność, trudności ze zogniskowaniem wzroku, niewyraźne widzenie, omamy lub inne działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego. W razie wystąpienia takich objawów wykonywanie czynności, takich jak prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn, jazda na rowerze, jazda konna oraz wspinanie się na drzewa, mogą okazać się niebezpieczne.

Jak przechowywać lek Medikinet CR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Medikinet CR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Medikinet CR - powiązane artykuły

Czwartek, 12 października 2023

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z dn.11.10.2023 r. Poz. 94 zostało opublikowane obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem