Dodaj do mojego indeksu leków »

Megapar (Paracetamol, Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Megapar (OTC) tabletki musujące 500 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,80 Cena 100% (zł): 8,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Megapar (OTC) tabletki musujące 500 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,40 Cena 100% (zł): 12,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Megapar

Informacja dla pacjenta

Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu. 1 tabletka zawiera około 502,02 mg sodu oraz 131 mg sorbitolu.

WSKAZANIA
Ból różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu, na przykład: ból głowy, w tym migrena i ból napięciowy, ból zębów, nerwoból, ból kręgosłupa, ból reumatyczny i mięśniowy, ból menstruacyjny, ból gardła.
Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą.

DAWKOWANIE
Dawkę ustala się według masy ciała i wieku. Dawka pojedyncza wynosi od 10 od 15 mg na kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa nie może przekroczyć 60 mg na kg masy ciała. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka występuje przez czas dłuższy niż 3 dni, ulega nasileniu lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i zasięgnąć porady lekarza. Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Dorośli
W razie konieczności 1 do 2 tabletek musujących; dawkę można powtarzać co 4-6 godzin, do 3 razy na dobę, w sumie nie więcej niż 3 g paracetamolu. W przypadku nasilonego bólu dawkę dobową można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 4 g paracetamolu (8 tabletek musujących).
Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku od 16 do 18 lat o masie ciała powyżej 50 kg: dawkowanie takie samo jak u dorosłych.
Młodzież w wieku od 12 do 15 lat o masie ciała od 41 do 50 kg: w razie konieczności 1 tabletka musująca; dawkę można powtarzać co 6 godzin, nie częściej niż co 4 godziny. Nie wolno przekraczać dawki 4 tabletek musujących na dobę (2 g paracetamolu).
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciężkiej niewydolności wątroby.
Skuteczna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg na kg masy ciała (maksymalna dawka dobowa wynosi 2 g) w poniżej wymienionych okolicznościach: masa ciała u dorosłych mniejsza niż 50 kg; występowanie łagodnej do umiarkowanej niewydolności wątroby, zespołu Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna); odwodnienie; długotrwałe niedożywienie; przewlekły alkoholizm.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku niewydolności nerek dawkę należy zmniejszyć: GFR 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; GFR < 10 ml/min - 500 mg co 8 godzin. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciężkiej niewydolności nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy rozpuścić w pełnej szklance wody, pozwolić na całkowite rozpuszczenie, po czym wypić przygotowany roztwór.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Choroba alkoholowa. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Paracetamol można stosować podczas ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione - należy podawać najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Preparat może być stosowany w dawkach terapeutycznych podczas karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Rzadko: depresja, splątanie, halucynacje; drżenie, ból głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk; krwotok, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka; zawroty głowy (wykluczając zawroty pochodzenia błędnikowego), złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie polekowe; reakcje alergiczne (wykluczając obrzęk naczynioruchowy); zaburzenia związane z płytkami krwi, zaburzenia związane z komórkami macierzystymi; przedawkowanie i zatrucie. Bardzo rzadko zgłaszano ciężkie reakcje skórne (zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielania się naskórka, ostra uogólniona osutka krostkowa).

UWAGI
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem czynności nerek, łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym zespół Gilberta), ciężką niewydolnością wątroby (Child-Pugh > 9), ostrym zapaleniem wątroby, u pacjentów jednocześnie leczonych innymi produktami leczniczymi, które mają wpływ na czynność wątroby, u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistością hemolityczną, z niedoborem reduktazy methemoglobinowej, regularnie pijących alkohol, odwodnieniem lub w przypadku długotrwałego niedożywienia, anoreksją, z niskim wskaźnikiem masy ciała. Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych