LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mekinist (Trametinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mekinist (Rpz) tabletki powlekane 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mekinist (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mekinist

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Mekinist?

Lek Mekinist występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 0,5 mg lub 2 mg trametynibu w postaci solwatu z dimetylosulfotlenkiem.

Jak działa lek Mekinist?

Trametynib należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych inhibitorami MEK. Jego działanie polega na blokowaniu pewnych białek uczestniczących we wzroście komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Mekinist?

Lek Mekinist stosuje u dorosłych pacjentów w leczeniu:
- czerniaka (nowotwór skóry), który rozprzestrzenił się lub którego nie można usunąć chirurgicznie (lek stosuje się w monoterapii lub w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie dabrafenib);
- zaawansowanego czerniaka (stopień zaawansowania III) po zabiegu chirurgicznym jego usunięcia (lek stosuje się razem z dabrafenibem);
- zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (lek stosuje się w skojarzeniu z dabrafenibem).
Lek Mekinist stosuje się u pacjentów, u których komórki nowotworowe zawierają określoną mutację genetyczną o nazwie BRAF V600.

Jak stosować lek Mekinist?

Dawkę leku Mekinist określa lekarz. Jeśli jednocześnie z lekiem Mekinist będzie przyjmowany lek zawierający dabrafenib, jego dawkowanie również określi lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Ważne jest, aby przyjmować lek na pusty żołądek (przynajmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku). Tabletki należy połykać w całości, popijając pełną szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mekinist?

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku zależy od czasu, który upłynął od pory jego przyjęcia. Jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki jest mniejsze niż 12 godzin, należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki jest większe niż 12 godzin, należy pominąć tę dawkę i przyjąć kolejną o zwykłej porze. Następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Mekinist nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (trametynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Mekinist nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mekinist?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania pod kątem obecności mutacji genu BRAF. Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Mekinist lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Przed i podczas leczenia lekiem Mekinist lekarz będzie sprawdzał u pacjenta czynność płuc, serca i wątroby oraz stan oczu. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Mekinist z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Mekinist w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub karmiącą piersią ryzyko związane ze stosowaniem leku Mekinist. Jeśli w trakcie stosowania leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Kobiety aktywne seksualnie muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku i przez co najmniej 16 tygodni po zakończeniu leczenia (należy skonsultować się z lekarzem na temat odpowiednich metod antykoncepcji).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mekinist?

Działania niepożądane leku Mekinist zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: wysypka, biegunka, zmęczenie, obrzęk obwodowy (zwłaszcza kostek i stóp), nudności i trądzikowe zapalenie skóry. W przypadku przyjmowania leku Mekinist w skojarzeniu z dabrafenibem najczęstsze działania niepożądane obejmują: gorączkę, zmęczenie, nudności, dreszcze, ból głowy, biegunkę, wymioty, ból stawów i wysypkę. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mekinist?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Mekinist wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Mekinist może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli pacjent odczuwa zmęczenie lub osłabienie, ma kłopoty z widzeniem lub obniżoną energię.

Jak przechowywać lek Mekinist?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mekinist - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem