LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Melatonina Pharma Nord (Melatonin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Melatonina Pharma Nord (OTC) tabletki powlekane 3 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,00
Cena
100% (zł):
55,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Melatonina Pharma Nord

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pharma Nord ApS

Melatonina Pharma Nord - skład

1 tabletka powlekana zawiera 3 mg melatoniny.

Melatonina Pharma Nord - wskazania

Krótkotrwałe leczenie zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych u osób dorosłych.

Melatonina Pharma Nord - dawkowanie

  • Dorośli
    Standardowa dawka wynosi 3 mg (1 tabletka) raz na dobę, maksymalnie przez 5 dni. Dawka może zostać zwiększona do 6 mg (2 tabletki przyjmowane razem), jeśli standardowa dawka nie łagodzi odpowiednio objawów. Dawkę, która odpowiednio łagodzi objawy, należy przyjmować przez jak najkrótszy okres. Pierwszą dawkę należy przyjąć po przybyciu do miejsca docelowego o zwykłej porze udania się na spoczynek. Ze względu na możliwość, że melatonina przyjęta o nieprawidłowej porze nie będzie działać lub wywoła działania niepożądane, podczas ponownej synchronizacji po zmianie strefy czasowej po przybyciu do miejsca docelowego nie należy przyjmować preparatu przed godziną 20:00 wieczorem ani po godzinie 04:00 rano.
    Preparat można przyjmować maksymalnie przez 16 okresów leczenia w danym roku.
  • Dzieci i młodzież
    Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu u dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat. Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży ze względu na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność.
Osoby w podeszłym wieku

Farmakokinetyka melatoniny (w postaci o natychmiastowym uwalnianiu) jest porównywalna u młodych dorosłych i osób w podeszłym wieku - nie przedstawiono szczegółowych zaleceń dotyczących dawkowania u osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie ma doświadczenia w zakresie stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat nie jest zalecany u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Doświadczenie dotyczące stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek jest ograniczone. Należy zachować ostrożność, jeśli melatonina jest stosowana u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Preparat nie jest zalecany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości i popijać płynem.

Melatonina Pharma Nord - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Melatonina Pharma Nord - ciąża i karmienie piersią

Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet i mężczyzn planujących posiadanie potomstwa.

Melatonina Pharma Nord - działania niepożądane

Często: ból głowy, senność. Niezbyt często: rozdrażnienie, nerwowość, niepokój, nietypowe sny, lęk; zawroty głowy; nadciśnienie; ból brzucha, ból w nadbrzuszu, niestrawność, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności; świąd, wysypka, suchość skóry; cukromocz, białkomocz; ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie; zwiększenie masy ciała. Rzadko: leukopenia, trombocytopenia; hipertriglicerydemia; zmiany nastroju, agresywne zachowanie, dezorientacja, zwiększenie libido; omdlenia, zaburzenia pamięci, zespół niespokojnych nóg, parestezje; zmniejszenie ostrości widzenia, niewyraźne widzenie, zwiększone łzawienie; kołatanie serca; nagłe zaczerwienienie twarzy; wymioty, wzdęcie z oddawaniem gazów, nadmierne wydzielanie śliny, cuchnący oddech, zapalenie żołądka; zaburzenia paznokci; zapalenie stawów, kurcze mięśni; wielomocz, krwiomocz; priapizm, zapalenie gruczołu krokowego; wzmożone pragnienie; nieprawidłowe stężenie elektrolitów we krwi. Częstość nieznana: reakcja nadwrażliwości; hiperglikemia; obrzęk języka, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej; mlekotok.

Melatonina Pharma Nord - środki ostrożności

Preparat nie jest zalecany u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Osoby ze znacznie upośledzoną tolerancją glukozy lub cukrzycą powinny przyjmować preparat co najmniej na 2 godziny przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku; najlepiej przynajmniej 3 godziny po posiłku. Ostrożnie stosować u osób z padaczką. Ponieważ alkohol może zaburzać sen i potencjalnie pogarszać niektóre objawy zmiany strefy czasowej, zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas przyjmowania preparatu.

Melatonina Pharma Nord - prowadzenie pojazdów

Melatonina wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Melatonina może powodować senność i obniżać czujność na kilka godzin - nie zaleca się stosowania preparatu przed prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Melatonina Pharma Nord - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Melatonina Pharma Nord - powiązane artykuły

Leki bez recepty stosowane w bezsenności to preparaty ziołowe oraz preparaty zawierające melatoninę. Można stosować w łagodnych zurzeniach snu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem