LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Memorion (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Memorion (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,54
0,00
Cena
100% (zł):
18,46
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Memorion (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,21
0,00
Cena
100% (zł):
34,02
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Memorion

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation

Co zawiera Memorion?

Lek Memorion występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli stwierdzono u niego nietolerancję niektórych cukrów.

Jak działa Memorion?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Memorion?

Lek Memorion jest stosowany w leczeniu objawowym otępienia u pacjentów dorosłych z rozpoznaną łagodną do średnio ciężkiej postacią choroby Alzheimera.

Jak stosować Memorion?

Lekarz określa dawkę leku Memorion i czas trwania leczenia. Regularne przyjmowanie leku zapewnia skuteczność leczenia, dlatego osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed snem. Tabletkę należy popić wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Memorion?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, należy przyjąć 1 tabletkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Jeśli pacjent zapomni przyjmować lek dłużej niż przez tydzień, należy skontaktować się z lekarzem przed wznowieniem stosowania leku.

Kiedy Memorion nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Memorion nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Memorion?

Przed przepisaniem leku Memorion lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z leczeniem lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku Memorion u danego pacjenta i ustali częstość kontroli leczenia i objawów choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Memorion w razie planowanego zabiegu chirurgicznego wymagającego zastosowania znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Memorion może wpływać na dawki leków wymagane do znieczulenia. W trakcie przyjmowania donepezylu należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ alkohol może zmieniać działanie leku.

Jak stosować Memorion z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Memorion w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Memorion nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży. Lek Memorion nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Memorion?

Działania niepożądane obserwowane podczas leczenia lekiem Memorion są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią następujące ciężkie działania niepożądane: zapalenie wątroby (z takimi objawami jak zażółcenie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, nudności lub wymioty, utrata apetytu); wrzody żołądka lub dwunastnicy (z takimi objawami jak ból żołądka i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu); krwawienie z żołądka lub jelit (z takimi objawami jak smoliste stolce lub widoczne krwawienie z odbytu); napady padaczkowe lub drgawki; złośliwy zespół neuroleptyczny (z takimi objawami jak gorączka ze sztywnością mięśni, pocenie się lub zmniejszony poziom świadomości); rabdomioliza (z takimi objawami jak osłabienie mięśni, tkliwość lub ból mięśni, zwłaszcza jednocześnie ze złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym moczem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Memorion?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Memorion wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dodatkowo przyjmowanie leku Memorion może powodować zmęczenie, zawroty głowy i kurcze mięśni - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Memorion?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Memorion - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem