LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Meprelon iniekcje (Methylprednisolone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Meprelon (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 16 mg 3 amp. + 3 amp. rozp. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,50
Cena
100% (zł):
29,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Meprelon (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 32 mg 3 amp. + 3 amp. rozp. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,30
Cena
100% (zł):
37,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Meprelon (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 250 mg 1 fiolka + 1 fiolka 5 ml rozp.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
27,75
Cena
100% (zł):
27,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Meprelon (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji 1000 mg 1 fiolka + 1 fiolka 10 ml rozp.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
66,55
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Meprelon iniekcje

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sun-Farm Sp. z o.o.

Co zawiera lek Meprelon iniekcje?

Lek Meprelon to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i do infuzji w czterech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułka z proszkiem zawiera 16 mg lub 32 mg metyloprednizolonu w postaci bursztynianu sodu. 1 fiolka z proszkiem zawiera 250 mg lub 1000 mg metyloprednizolonu w postaci bursztynianu sodu.

Jak działa lek Meprelon?

Metyloprednizolon należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i przeciwreumatyczne.

Kiedy stosować lek Meprelon iniekcje?

  • Meprelon iniekcje 16 mg i 32 mg
    Lek jest stosowany między innymi w następujących przypadkach: ciężki ostry atak astmy; obrzęk mózgu (jedynie w przypadku objawów wzrostu ciśnienia śródczaszkowego potwierdzonych w tomografii komputerowej) spowodowany przez guz mózgu lub przerzuty wewnątrz mózgu; ciężka reakcja alergiczna (np. obrzęk naczynioruchowy, reakcja po ukąszeniach owadów); początkowe leczenie rozległych, ciężkich chorób skóry o ostrym przebiegu (np. erytrodermia, pęcherzyca zwykła); ostre zaburzenia krwi (np. autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, ostra plamica małopłytkowa); ostre zaburzenia tkanki wątroby (np. ostre zapalenie wątroby spowodowane alkoholem); płyn w płucach spowodowany inhalacją gazu drażniącego (toksyczny obrzęk płuc); osłabienie lub brak aktywności kory nadnerczy (niewydolność kory nadnerczy).
  • Meprelon iniekcje 250 mg i 1000 mg
    Lek jest stosowany w ostrych stanach zagrażających życiu, takich jak: stan wstrząsu jako następstwo ciężkiej ogólnej reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny) po wcześniejszym leczeniu z użyciem adrenaliny; obrzęk mózgu (jedynie w przypadku objawów ciśnienia śródczaszkowego potwierdzonych w tomografii komputerowej) spowodowany przez guz mózgu, zabiegi neurochirurgiczne, ropień mózgu, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; utrzymujące się płuco wstrząsowe (zespół ostrej niewydolności oddechowej dorosłych) po fazie ostrej; ciężki ostry atak astmy; ciężkie ogólne zakażenie bakteryjne z niewydolnością kory nadnerczy (zespół Waterhouse'a i Friderichsena); ryzyko odrzucenia narządu po jego przeszczepieniu; nagromadzenie wody w tkankach płuc po inhalacji toksycznych gazów (toksyczny obrzęk płuc). Lek może być także stosowany w krótkotrwałym leczeniu w zaostrzeniach stwardnienia rozsianego.

Jak stosować lek Meprelon iniekcje?

Dawka leku Meprelon iniekcje jest ustalana indywidualnie dla pacjenta w zależności od rodzaju choroby, jej nasilenia i uzyskanej reakcji na leczenie.

Sposób podawania

Lek podaje się we wstrzyknięciu dożylnym lub we wlewie dożylnym.

Kiedy lek Meprelon iniekcje nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metyloprednizolon), inne glikokortykosteroidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Meprelon iniekcje?

Przed zleceniem stosowania leku Meprelon iniekcje lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z leczeniem. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Meprelon iniekcje z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Meprelon iniekcje w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Meprelon iniekcje u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Meprelon iniekcje?

W trakcie stosowania leku Meprelon iniekcje mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu; są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Meprelon iniekcje wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Meprelon iniekcje mogą wystąpić następujące działania niepożądane: pogorszenie ostrości wzroku, zawroty głowy, bóle głowy, pogorszenie koncentracji, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Meprelon iniekcje - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem