Dodaj do mojego indeksu leków »

Metafen Ibuprofen (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Metafen Ibuprofen (OTC) tabletki powlekane 200 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,80 Cena 100% (zł): 6,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Metafen Ibuprofen

Informacja dla pacjenta

Zakłady Farmaceutyczne "POLPHARMA" S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu. Preparat zawiera laktozę.

WSKAZANIA
Bóle różnego pochodzenia o słabym do umiarkowanego nasileniu, np. bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, zębów, mięśni, bóle pourazowe, nerwobóle.
Gorączka różnego pochodzenia.
W celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy.

DAWKOWANIE
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Bóle słabe do umiarkowanych, bolesne miesiączkowanie, gorączka, łagodzenie objawów
przeziębienia i grypy: 200 do 400 mg jednorazowo lub 3 do 4 razy na dobę, w miarę potrzeby. Dawka jednorazowa większa niż 400 mg nie powoduje silniejszego działania przeciwbólowego. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg w ciągu doby.
Dzieci powyżej 12 lat
Jako środek przeciwgorączkowy - 5 mg na kg masy ciała, jeśli gorączka nie jest większa niż 39°C, powyżej 39°C - 10 mg na kg masy ciała. Przeciwbólowo dawki podobne, zależnie od nasilenia bólu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg na kg masy ciała.
Dzieci poniżej 12 lat
Preparat nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zwiększone.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Ibuprofen należy ostrożnie podawać pacjentom z zaburzoną czynnością wątroby lub nerek. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować bezpośrednio po posiłkach, popijając dużą ilością płynów. W przypadkach zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego zaleca się podawanie preparatu w czasie posiłków lub z mlekiem.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, objawiająca się astmą oskrzelową, zapaleniem błony śluzowej nosa, pokrzywką. Czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy z perforacją lub krwawieniem. Trzeci trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca, wątroby, nerek. Skaza krwotoczna. Równoczesne stosowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat może być stosowany w pierwszym i drugim trymetrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Kobiety starające się zajść w ciąże lub będące w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży powinny stosować najmniejszą możliwą dawkę przez najkrótszy możliwy okres. Przeciwwskazane jest stosowanie ibuprofenu podczas trzeciego trymestru ciąży. W trakcie krótkotrwałej terapii ibuprofenem w zalecanych dawkach w leczeniu bólów o nasileniu słabym do umiarkowanego i gorączki zaprzestanie karmienia piersią nie jest wymagane.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Niezbyt często: niestrawność, ból i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zgaga, nudności; zawroty głowy; wysypka skórna; pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; ból głowy; obrzęki.

UWAGI
W rzadkich przypadkach, głównie podczas stosowania dużych dawek, mogą wystąpić zaburzenia widzenia (zamglone lub podwójne widzenie) - należy zasięgnąć porady lekarza odnośnie możliwości kierowania pojazdami.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych