LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Metamizol Dr. Max (Metamizole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Metamizol Dr. Max (OTC) tabletki 500 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,80
Cena
100% (zł):
15,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metamizol Dr. Max (OTC) tabletki 500 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,00
Cena
100% (zł):
23,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Metamizol Dr. Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Dr. Max Pharma s.r.o.

Metamizol Dr. Max - skład

1 tabletka zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego. 1 tabletka zawiera 32,7 mg sodu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki.

Metamizol Dr. Max - wskazania

Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat lub starszej w ciężkim, silnym lub przewlekłym bólu oraz w wysokiej gorączce, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne.

Metamizol Dr. Max - dawkowanie

Dawkowanie jest uzależnione od natężenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta na preparat. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną w łagodzeniu bólu i gorączki.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (masa ciała > 53 kg)
    Pojedyncza dawka to 500-1000 mg (1-2 tabletki), którą można przyjmować do 4 razy na dobę w odstępach co 6-8 godzin, co odpowiada maksymalnej dawce dobowej 4000 mg (8 tabletek). Wyraźnego działania można spodziewać się po 30 do 60 minut od podania doustnego i zwykle utrzymuje się ono około 4 godzin.
  • Dzieci i młodzież
    Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat. Dostępne są inne postacie farmaceutyczne, których dawkę można odpowiednio dostosować dla młodszych dzieci.
Osoby w podeszłym wieku, pacjenci osłabieni i pacjenci ze zmniejszonym klirensem kreatyniny

U pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych i pacjentów ze zmniejszonym klirensem kreatyniny należy zmniejszyć dawkę, ponieważ eliminacja produktów metabolizmu metamizolu może być wydłużona.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek, ponieważ szybkość eliminacji jest zmniejszona. W przypadku krótkotrwałego stosowania nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Dotychczas brak jest wystarczającego doświadczenia z długotrwałym stosowaniem metamizolu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Sposób podawania

Preparat można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki należy połknąć w całości, popijając wystarczającą ilością wody (np. szklanką wody).

Metamizol Dr. Max - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pirazolony (np. fenazon, propyfenazon) lub pirazolidyny (np. fenylobutazon, oksybutazon), dotyczy to również pacjentów, u których po zastosowaniu tych substancji wystąpiła np. agranulocytoza; lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Zaburzenia czynności szpiku kostnego (np. po leczeniu cytostatykami) lub zaburzenia układu krwiotwórczego. Stosowanie u pacjentów z rozpoznanym zespołem astmy analgetycznej lub znaną nietolerancją na leki przeciwbólowe objawiające się pokrzywką i (lub) obrzękiem naczynioworuchowym, tj. pacjentów, reagujących skurczem oskrzeli lub inną reakcją rzekomoanafilaktyczną (np. pokrzywka, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy) na salicylany, paracetamol lub inne nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak: diklofenak, ibuprofen, indometacyna lub naproksen. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (zagrożenie hemolizą). Ostra przerywana porfiria wątrobowa (ryzyko wywołania napadu porfirii). Trzeci trymestr ciąży.

Metamizol Dr. Max - ciąża i karmienie piersią

W wybranych przypadkach, pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze mogą być dopuszczalne, gdy nie ma innych możliwości leczenia. Zasadniczo jednak nie zaleca się stosowania metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Stosowanie metamizolu jest przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży. Należy unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania metamizolu należy zalecić matkom odciąganie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od przyjęcia dawki.

Metamizol Dr. Max - działania niepożądane

Rzadko: niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza, pancytopenia, leukopenia i małopłytkowość; wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktoidalne lub anafilaktyczne; wysypka skórna.
Bardzo rzadko: pogorszenie niewydolności nerek.
Częstość nieznana: zespół Kounisa (alergiczny zawał serca); pojedyncze reakcje hipotensyjne; polekowe uszkodzenie wątroby, w tym ostre zapalenie wątroby, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych; osutka polekowa, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS); śródmiąższowe zapalenie nerek.

Metamizol Dr. Max - środki ostrożności

W przypadku neutropenii (< 1500 neutrofili/mm3) leczenie należy natychmiast przerwać i natychmiast wykonać pełną morfologię krwi. Należy monitorować liczbę komórek krwi do czasu powrotu do wartości wyjściowych. W przypadku długotrwałego leczenia metamizolem wymagane są również regularne badania morfologii krwi (w tym morfologia krwi z rozmazem). W przypadku wystąpienia pancytopenii należy natychmiast przerwać leczenie, a morfologię krwi należy kontrolować do czasu jej unormowania.
Przed podaniem metamizolu należy przeprowadzić odpowiedni wywiad z pacjentem. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktoidalnych metamizol można stosować wyłącznie po starannym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Jeżeli zajdzie konieczność podania metamizolu w tych przypadkach, pacjent powinien być ściśle monitorowany medycznie z zapewnieniem możliwości udzielenia pomocy w nagłym przypadku. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z astmą lub atopią.
Podczas leczenia metamizolem zgłaszano występowanie ciężkich skórnych działań niepożądanych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka oraz reakcji polekowej z eozynofilią i objawami ogólnymi (DRESS), które mogą zagrażać życiu lub być śmiertelne. Jeśli wystąpią oznaki i objawy sugerujące te reakcje, metamizol należy natychmiast odstawić i w żadnym momencie nie wolno go ponownie stosować.
Metamizol może wywoływać reakcje hipotensyjne, które mogą zależeć od dawki; wystąpienie ich jest bardziej prawdopodobne podczas podawania pozajelitowego niż przy podaniu doustnym. Ryzyko wystąpienia takich reakcji jest również zwiększone u pacjentów np. z istniejącym wcześniej niedociśnieniem, hipowolemią lub odwodnieniem, niestabilnym krążeniem lub początkową niewydolnością krążenia, a także u pacjentów z wysoką gorączką. U takich pacjentów należy starannie ustalić wskazanie i należy ich ściśle monitorować. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji hipotensyjnych, konieczne może okazać się podjęcie działań zapobiegawczych (np. wyrównanie zaburzeń krążenia). Metamizol można podawać tylko w przypadku ścisłego monitorowania parametrów hemodynamicznych u pacjentów, u których należy unikać obniżenia ciśnienia krwi, np. u pacjentów z ciężką chorobą wieńcową lub istotnym zwężeniem naczyń mózgowych.
Metamizolu nie należy ponownie stosować u pacjentów z epizodem uszkodzenia wątroby podczas leczenia metamizolem, u których nie ustalono innej przyczyny uszkodzenia wątroby.
Podczas stosowania metamizolu nie należy spożywać alkoholu.

Metamizol Dr. Max - prowadzenie pojazdów

W zalecanym zakresie dawkowania nie zaobserwowano zaburzeń zdolności koncentracji i reagowania. Ze względów ostrożności należy, przynajmniej w razie stosowania większych dawek, uwzględnić możliwość zaburzenia tych zdolności i zrezygnować z obsługi maszyn, prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności obciążonych ryzykiem. Dotyczy to szczególnie połączenia z alkoholem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Metamizol Dr. Max - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Metamizol Dr. Max - powiązane artykuły

Sobota, 12 grudnia 2020

Metamizol - ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia W porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów...

Więcej »

Czym jest metamizol? Jakie są wskazania do zastosowania metamizolu? Jakie są przeciwwskazania do zastosowania metamizolu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem