LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Metformax Combi (Sitagliptin + Metformin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Metformax Combi (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 19,29 Cena 100% (zł): 50,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »

Metformax Combi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Metformax Combi?

Lek Metformax Combi to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Metformax Combi?

Lek Metformax Combi zawiera sitagliptynę i metforminę, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Metformax Combi?

Lek Metformax Combi jest stosowany z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Metformax Combi?

Lekarz ustali dawkowanie leku Metformax Combi oraz określi czas leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Metformax Combi?

W razie pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Metformax Combi nie może być stosowany?

Leku Metformax Combi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Metformax Combi nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Metformax Combi?

Przed podjęciem leczenia lekiem Metformax Combi konieczny jest wywiad oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni pacjentowi zasady kontroli leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy przerwać stosowanie leku Metformax Combi i jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (jest to ciężkie działanie niepożądane tego leku, w którym konieczne jest leczenie w szpitalu). Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, dlatego lekarz omówi z pacjentem objawy i okoliczności narażenia na wystąpienie tego powikłania. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnieni (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się pęcherze na skórze, konieczny jest kontakt z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta ma być wykonany poważny zabieg chirurgiczny, lek Metformax Combi musi być odstawiony na czas zabiegu i na pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, w którym momencie należy przerwać i kiedy wznowić stosowanie leku). Przerwanie przyjmowania leku Metformax Combi będzie również konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej) - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy może wznowić leczenie lekiem Metformax Combi.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). W trakcie stosowania leku należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Metformax Combi należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Metformax Combi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwcukrzycowe - insulinę lub pochodną sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawek, jeśli będą stosowane razem z lekiem Metformax Combi.

Czy można stosować lek Metformax Combi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Metformax Combi?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Metformax Combi są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Metformax Combi i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się następujące objawy: silny i uporczywy ból brzucha mogący promieniować do pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez nich (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżona temperatura ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła z trudnościami w oddychaniu lub połykaniu (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Metformax Combi?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem. Należy udać się do szpitala w przypadku wystąpienia objawów kwasicy mleczanowej.

Czy lek Metformax Combi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny (jeden ze składników tego leku) zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Metformax Combi razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi - pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną, może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Metformax Combi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem