LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Metformax SR Combi (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Metformax SR Combi (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
41,96
0,00
Cena
100% (zł):
68,54
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Metformax SR Combi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Metformax SR Combi?

Lek Metformax SR Combi występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Metformax SR Combi?

Lek Metformax SR Combi zawiera sitagliptynę i metforminę, substancje o działaniu przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), a metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Metformax SR Combi?

Lek Metformax SR Combi stosuje się z dietą i ćwiczeniami fizycznymi do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Metformax SR Combi?

Lekarz dobierze właściwą dawkę leku Metformax SR Combi. lek należy przyjmować tak długo jak zaleci lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Zwykle lek należy przyjmować raz na dobę z wieczornym posiłkiem. W pewnych sytuacjach lekarz może zalecić przyjmowanie leku dwa razy na dobę. Lek należy zawsze przyjmować z posiłkiem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony żołądka. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Metformax SR Combi?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien ją przyjąć tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według ustalonego schematu dawkowania. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Metformax SR Combi nie może być stosowany?

Leku Metformax SR Combi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Metformax SR Combi nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Metformax SR Combi?

Przed przepisaniem leku Metformax SR Combi konieczny jest wywiad lekarski i weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności dla tego leku. Lekarz objaśni zasady kontroli leczenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy odstawić lek Metformax SR Combi i natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (bardzo ciężkiego działania niepożądanego leku). Ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych okolicznościach - lekarz przedstawi objawy i sytuacje, w których powikłanie to może wystąpić. Osobami szczególnie narażonymi są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnione (na skutek na przykład ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Należy zgłosić lekarzowi pojawienie się na skórze pęcherzy, ponieważ mogą być one objawem choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy.
Lek Metformax SR Combi nie może być stosowany podczas dużego zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz zdecyduje, w którym momencie przyjmowanie leku musi być przerwane oraz kiedy będzie można wznowić jego stosowanie. Przerwanie przyjmowania leku Metformax SR Combi jest także konieczne w przypadku podania środka kontrastowego zawierającego jod (np. do badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej) - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać przyjmowanie leku i kiedy może wznowić leczenie lekiem Metformax SR Combi.
W czasie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta co najmniej raz na rok; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole te będą wykonywane częściej. Podczas stosowania leku należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Metformax SR Combi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Metformax SR Combi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwcukrzycowe - insulinę lub pochodną sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawek, jeśli będą stosowane razem z lekiem Metformax SR Combi.

Czy można stosować lek Metformax SR Combi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki, które są w ciąży lub karmią piersią, powinny omówić z lekarzem sposób leczenia cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Metformax SR Combi?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane leku Metformax SR Combi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Metformax SR Combi i jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha mogący promieniować w kierunki pleców z występowaniem nudności i wymiotów lub bez nich (są to objawy wskazujące na zapalenie trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący problemy z oddychaniem lub połykaniem (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Metformax SR Combi?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zlecona przez lekarza należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej należy udać się do szpitala.

Czy lek Metformax SR Combi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny (jeden ze składników tego leku) były zgłaszane zawroty głowy i senność, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Metformax SR Combi jednocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Metformax SR Combi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Metformax SR Combi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Metformax SR Combi - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem