LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Metformin Medreg (Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 500 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 850 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 850 mg 90 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 850 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 90 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metformin Medreg (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Metformin Medreg

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Medreg s.r.o.

Co zawiera lek Metformin Medreg?

Lek Metformin Medreg ma postać tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg, 850 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletkę 1000 mg można podzielić na dwie równe dawki. Linia podziału na tabletce 500 mg i 850 mg ułatwia tylko jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki.

Jak działa lek Metformin Medreg?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Metformin Medreg?

Lek Metformin Medreg jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, gdy sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Jest on stosowany szczególnie u pacjentów z nadwagą. Dorośli mogą przyjmować lek Metformin Medreg jako jedyny lek lub razem z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi albo z insuliną. Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz młodzież mogą stosować lek Metformin Medreg jako jedyny lek albo z insuliną.

Jak stosować lek Metformin Medreg?

Lekarz ustali indywidualnie dawkę leku Metformin Medreg oraz czas leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem; przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy kruszyć ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Metformin Medreg?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Metformin Medreg nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Metformin Medreg nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Metformin Medreg?

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Metformin Medreg lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad z uwzględnieniem przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku lekarz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Metformin Medreg i jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej, która wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w pewnych sytuacjach - lekarz omówi z pacjentem objawy i sytuacje narażenia pacjenta na wystąpienie kwasicy mleczanowej. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnieni (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub pijący mniej płynów niż zwykle).
Lek Metformin Medreg musi zostać odstawiony na pewien czas przed i po zabiegu chirurgicznym oraz gdy pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w celu przeprowadzenia badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej). W obu przypadkach lekarz zadecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy będzie mógł wznowić leczenie lekiem Metformin Medreg.
W trakcie leczenia lekiem Metformin Medreg konieczna jest kontrola czynność nerek co najmniej raz w roku, a u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek takie kontrole mogą być częstsze. Należy kontynuować zalecenia lekarza dotyczące diety i regularnej aktywności fizycznej.
Podczas przyjmowania leku Metformin Medreg należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Metformin Medreg z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Metformin Medreg w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub planujące ciążę oraz kobiety karmiące piersią muszą porozumieć się z lekarzem, aby ustalić czy możliwe jest u nich leczenie lekiem Metformin Medreg.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Metformin Medreg?

Ulotka dołączona do opakowania leku Metformin Medreg zawiera opis działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Metformin Medreg i natychmiast porozumieć się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpią: objawy kwasicy mleczanowej (takie jak wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby i objawy zapalenia wątroby.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Metformin Medreg?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Metformin Medreg wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Metformin Medreg przyjmowany jako jedyny lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli lek Metformin Medreg przyjmowany jest z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować obniżenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemię), należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli wystąpią objawy hipoglikemii, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Metformin Medreg?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Metformin Medreg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner