LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Methofill SD (Methotrexate)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Methofill SD (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 15 mg 8 wstrzykiwaczy 0,3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,12
0,00
Cena
100% (zł):
354,42
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methofill SD (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 20 mg 8 wstrzykiwaczy 0,4 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,83
0,00
Cena
100% (zł):
396,14
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methofill SD (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 25 mg 8 wstrzykiwaczy 0,5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,53
0,00
Cena
100% (zł):
491,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methofill SD (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 30 mg 8 wstrzykiwaczy 0,6 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,24
0,00
Cena
100% (zł):
587,74
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Methofill SD

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Methofill SD?

Lek Methofill SD jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu w czterech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz zawiera: 15 mg, 20 mg, 25 mg lub 30 mg metotreksatu.

Jak działa lek Methofill SD?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą, działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Methofill SD?

Lek Methofill SD jest stosowany w leczeniu następujących chorób:
- reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych;
- wielostawowej postaci ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi okazało się nieskuteczne;
- ciężkiego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych;
- ciężkiej postaci łuszczycy opornej na inne metody leczenia;
- choroby Leśniowskiego-Crohna u dorosłych.

Jak stosować lek Methofill SD?

Dawkowanie leku Methofill SD właściwe dla pacjenta oraz czas terapii ustala lekarz. Nie należy przerywać lub kończyć leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Methofill SD jest podawany podskórnie przez lekarza lub fachowy personel medyczny, lub pod ich nadzorem jedynie raz w tygodniu. Dzień wykonania wstrzyknięcia powinien ustalić pacjent wspólnie z lekarzem. Lekarz może podjąć decyzję o samodzielnym podawaniu leku przez pacjenta, ale tylko po odpowiednim przeszkoleniu. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania leku dołączoną do opakowania i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Każdy wstrzykiwacz jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użycia. Zalecane miejsca wstrzyknięcia leku to brzuch lub udo (jeśli pacjent wykonuje wstrzyknięcie samodzielnie) lub opcjonalnie tylna część ramienia (jeśli wstrzyknięcie wykonuje opiekun). Każde wstrzyknięcie należy wykonywać w inne miejsce.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Methofill SD?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Methofill SD nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby lub nerek, lub krwi; jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu; jeśli u pacjenta stwierdzono ciężkie zakażenie, np. gruźlicę, zakażenie HIV lub inne zespoły niedoboru odporności; jeśli u pacjenta stwierdzono owrzodzenia w jamie ustnej, żołądku lub jelitach. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Podczas leczenia lekiem Methofill SD nie wolno przyjmować szczepień z wykorzystaniem żywych szczepionek.
Leku Methofill SD nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Methofill SD?

Przed przepisaniem leku Methofill SD konieczny jest wywiad lekarski. Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz rozpocznie leczenie tym lekiem i będzie na bieżąco oceniał stan pacjenta i skuteczność leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane odpowiednie badania w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii lekiem Methofill SD. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku.
Podczas leczenia lekarz może zlecić wykonanie u pacjenta następujących badań: badanie jamy ustnej i gardła pod kątem zmian na śluzówce, takich jak stan zapalny lub owrzodzenie; badania krwi (morfologia krwi z liczbą komórek krwi i pomiarem stężenia metotreksatu w surowicy); badanie krwi w celu monitorowania czynności wątroby; badania obrazowe w celu monitorowania stanu wątroby; badanie krwi w celu monitorowania czynności nerek; monitorowanie dróg oddechowych i w razie konieczności, badanie czynności płuc.
Należy unikać kontaktu leku ze skórą i śluzówkami.

Jak stosować lek Methofill SD z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Methofill SD z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Methofill SD należy unikać spożywania alkoholu oraz dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty.

Czy można stosować lek Methofill SD w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Methofill SD, jeśli pacjentka jest w ciąży lub próbuje zajść w ciążę, ponieważ może spowodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. U pacjentek w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia należy definitywnie wykluczyć ciążę, np. wykonując test ciążowy. Pacjentki powinny unikać zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Methofill SD i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, stosując przez cały ten czas niezawodne metody antykoncepcji. Jeśli w trakcie przyjmowania leku pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa u siebie ciążę, powinna niezwłoczne zgłosić się do lekarza. Mężczyźni leczeni lekiem Methofill SD powinni unikać zapłodnienia partnerki i nie mogą być dawcami nasienia podczas przyjmowania leku oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Należy przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku Methofill SD.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Methofill SD?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Methofill SD, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najcięższymi działaniami niepożądanymi są: zapalenie śluzówki jamy ustnej, niestrawność, nudności, zmniejszenie apetytu, ból brzucha, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Methofill SD?

W przypadku podejrzenia zastosowania większej niż zalecona dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Methofill SD wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W takcie przyjmowania leku Methofill SD mogą wystąpić takie działania niepożądane jak zmęczenie i zawroty głowy - jeśli pojawią się takie objawy, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Methofill SD?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór zmieni kolor lub pojawią się w nim cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Methofill SD - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem