LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Methotrexat-Ebewe koncentrat (Methotrexate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Methotrexat-Ebewe (Lz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/ml 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methotrexat-Ebewe (Lz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/ml 1 fiolka 50 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Methotrexat-Ebewe koncentrat

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG

Co zawiera lek Methotrexat-Ebewe koncentrat?

Lek Methotrexat-Ebewe jest dostępny w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 100 mg metotreksatu. 1 fiolka 10 ml zawiera 1000 mg metotreksatu. 1 fiolka 50 ml zawiera 5000 mg metotreksatu.

Jak działa lek Methotrexat-Ebewe?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą (takich jak komórki nowotworowe), działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Methotrexat-Ebewe koncentrat?

Wskazania do stosowania leku Methotrexat-Ebewe koncentrat są następujące:
- nowotwory złośliwe, np. ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) włącznie z białaczką oponową, nieziarniczy chłoniak złośliwy, rak piersi, rak jądra, rak jajnika, nowotwory głowy i szyi, drobnokomórkowy rak płuc, nabłoniak kosmówkowy złośliwy, mięsaki kości;
- oporna na inne leczenie łuszczyca.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe koncentrat?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Methotrexat-Ebewe koncentrat oraz ustali czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać lub kończyć leczenia.

Sposób podawania

Lek Methotrexat-Ebewe koncentrat jest podawany przez personel medyczny. Może być podawany dożylnie (bolus lub infuzja), domięśniowo, dotętniczo lub dokanałowo. W leczeniu opornej na inne leczenie łuszczycy lek Methotrexat-Ebewe koncentrat należy stosować wyłącznie raz na tydzień.

Kiedy lek Methotrexat-Ebewe koncentrat nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby; pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (w przypadku stosowania małych dawek metotreksatu (< 100 mg/m2 powierzchni ciała) lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (w przypadku stosowania średnich lub dużych dawek metotreksatu (> 100 mg/m2 powierzchni ciała); pacjentów z zaburzeniami czynności układu krwiotwórczego; pacjentów z ciężkimi i (lub) czynnymi ostrymi zakażeniami; pacjentów z zaburzeniami układu odpornościowego; pacjentów nadużywających alkoholu; pacjentów z zapaleniem jamy ustnej i czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Leku nie wolno stosować podczas karmienia piersią oraz dodatkowo w ciąży, jeśli pacjentka stosuje lek we wskazaniach nieonkologicznych. W trakcie stosowania leku Methotrexat-Ebewe koncentrat nie należy przyjmować szczepionek zawierających żywe drobnoustroje.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe koncentrat?

Przed przepisaniem leku Methotrexat-Ebewe koncentrat lekarz zapozna się z dotychczasowym leczeniem pacjenta oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz może zlecić wykonanie badań krwi oraz sprawdzić czynność nerek i wątroby; może również zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Dalsze badania mogą być przeprowadzane w trakcie i po zakończeniu leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe koncentrat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Methotrexat-Ebewe koncentrat w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Methotrexat-Ebewe koncentrat u kobiet w ciąży, chyba że lekarz zalecił lek we wskazaniu onkologicznym. Lek ten może spowodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, przed rozpoczęciem leczenia ze wskazań nieonkologicznych należy potwierdzić, że nie jest ona w ciąży, np. wykonując test ciążowy. Pacjentka powinna unikać zajścia w ciążę w czasie leczenia lekiem Methotrexat-Ebewe koncentrat i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Przez cały ten czas konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji. Jeśli w czasie leczenia pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Mężczyźni stosujący lek Methotrexat-Ebewe koncentrat powinni unikać zapłodnienia partnerki i nie mogą być dawcami nasienia w czasie przyjmowania tego leku i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Nie wolno karmić piersią podczas leczenia lekiem Methotrexat-Ebewe koncentrat.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe koncentrat?

W ulotce dołączonej do opakowania są szczegółowo opisane działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Methotrexat-Ebewe koncentrat. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Methotrexat-Ebewe koncentrat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Methotrexat-Ebewe koncentrat może być przyczyną działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takich jak uczucie zmęczenia i zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn w przypadku pojawienia się takich objawów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Methotrexat-Ebewe koncentrat - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem