LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań (Methotrexate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Methotrexat-Ebewe (Rp) roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml 10 amp. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
42,00
Cena
100% (zł):
42,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methotrexat-Ebewe (Rp) roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml 5 amp. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
42,00
Cena
100% (zł):
42,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG

Co zawiera lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań?

Lek Methotrexat-Ebewe jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 10 mg metotreksatu. 1 fiolka 1 ml zawiera 10 mg metotreksatu a 1 fiolka 5 ml zawiera 50 mg metotreksatu.

Jak działa lek Methotrexat-Ebewe?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą (takich jak komórki nowotworowe), działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań?

Lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań jest stosowany w leczeniu następujących chorób:
- nowotwory złośliwe, np. ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) włącznie z białaczką oponową, nieziarniczy chłoniak złośliwy, rak piersi, rak jądra, rak jajnika, nowotwory głowy i szyi, drobnokomórkowy rak płuc, nabłoniak kosmówkowy złośliwy, mięsaki kości;
- oporna na inne leczenie łuszczyca.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań?

Dawkę leku ustali lekarz w zależności od rozpoznania choroby, powierzchni ciała lub masy ciała pacjenta i sposobu podawania (monoterapia lub podawanie w skojarzeniu z innymi cytostatykami). Nie należy przerywać lub kończyć leczenia bez uzgodnienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest podawany przez personel medyczny. Lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań jest podawany dożylnie (bolus lub infuzja), domięśniowo, dotętniczo lub dokanałowo. Można go podawać zarówno w postaci szybkiego wlewu (bolus), jak też wielogodzinnej infuzji (infuzje przedłużone stosuje się w przypadku podawania dużych dawek leku). W leczeniu opornej na inne leczenie łuszczycy lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań należy podawać tylko raz w tygodniu.

Kiedy lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby; jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności nerek (w przypadku stosowania małych dawek metotreksatu (< 100 mg/m2 powierzchni ciała) lub umiarkowane zaburzenia czynności nerek (w przypadku stosowania średnich lub dużych dawek metotreksatu (> 100 mg/m2 powierzchni ciała); jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności układu krwiotwórczego; jeśli u pacjenta stwierdzono ciężkie i (lub) czynne ostre zakażenie; jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia układu odpornościowego; jeśli pacjent nadużywa alkoholu; jeśli u pacjenta stwierdzono zapalenie jamy ustnej albo czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Lek nie może być stosowany podczas karmienia piersią oraz dodatkowo w ciąży, jeśli pacjentka stosuje lek we wskazaniach nieonkologicznych. Podczas leczenia lekiem Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań nie należy przyjmować szczepień z wykorzystaniem żywych szczepionek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz rozpocznie leczenie tym lekiem i będzie na bieżąco oceniał stan pacjenta i skuteczność leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania krwi, ocena czynności nerek i wątroby oraz ocena czynności płuc. Dalsze badania mogą być także przeprowadzane w trakcie i po zakończeniu leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań w okresie ciąży, chyba że lekarz zalecił go we wskazaniu onkologicznym. Metotreksat może spowodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. U pacjentek w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia ze wskazań nieonkologicznych należy wykluczyć ciążę. Pacjentki powinny unikać zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań i przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, stosując przez cały ten czas niezawodne metody antykoncepcji. Jeśli w trakcie przyjmowania leku pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa u siebie ciążę, powinna niezwłoczne zgłosić się do lekarza. Mężczyźni leczeni lekiem Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań powinni unikać zapłodnienia partnerki i oddawania nasienia podczas przyjmowania leku oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Nie należy karmić piersią w trakcie stosowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W takcie przyjmowania leku Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań mogą wystąpić takie działania niepożądane jak zmęczenie i zawroty głowy - jeśli pojawią się takie objawy, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Methotrexat-Ebewe roztwór do wstrzykiwań - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem