LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Methotrexat-Ebewe tabletki (Methotrexate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Methotrexat-Ebewe (Rp) tabletki 2,5 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
46,50
Cena
100% (zł):
46,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methotrexat-Ebewe (Rp) tabletki 5 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
69.90
Cena
100% (zł):
69.90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Methotrexat-Ebewe (Rp) tabletki 10 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
100,00
Cena
100% (zł):
100,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Methotrexat-Ebewe tabletki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG

Co zawiera lek Methotrexat-Ebewe tabletki?

Lek Methotrexat-Ebewe jest dostępny w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg metotreksatu. Tabletki 5 mg i 10 mg można podzielić na połowy. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić z lekarzem stosowanie tego leku.

Jak działa lek Methotrexat-Ebewe?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą (takich jak komórki nowotworowe), działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Methotrexat-Ebewe tabletki?

Lek Methotrexat-Ebewe tabletki stosuje się w skojarzonym leczeniu wielolekowym nowotworów złośliwych i ostrych białaczek, gdy występują wskazania do leczenia doustnego.
Lek Methotrexat-Ebewe tabletki jest stosowany w najcięższej, opornej na leczenie postaci uogólnionej łuszczycy pospolitej, włącznie z łuszczycowym zapaleniem stawów oraz w innych chorobach autoimmunologicznych, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe tabletki?

Dawkowanie leku Methotrexat-Ebewe tabletki w zależności od wskazania i stosowanego schematu leczenia określa lekarz. Lek należy stasować tak długo jak zalecił to lekarz. Nie należy przerywać lub kończyć leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

W leczeniu opornej na leczenie uogólnionej postaci łuszczycy pospolitej, łuszczycowego zapalenia stawów oraz innych chorób autoimmunologicznych lek Methotrexat-Ebewe tabletki należy stosować wyłącznie raz w tygodniu, w dniu tygodnia wyznaczonym po wspólnym ustaleniu z lekarzem (lekarz przepisujący lek powinien określić na recepcie dzień jego przyjmowania). Tabletki przyjmuje się na czczo, popijając małą ilością wody. Podczas leczenia należy pić dużo płynów, gdyż odwodnienie może nasilić toksyczne działania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Methotrexat-Ebewe tabletki?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Methotrexat-Ebewe tabletki nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występują: ciężkie zaburzenia czynności wątroby; ciężkie zaburzenia czynności nerek; zaburzenia wytwarzania krwinek (w tym zaburzenia czynności szpiku kostnego lub zmiany w obrazie krwi); ciężkie i (lub) czynne zakażenia; obniżona odporność; zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie jamy ustnej i (lub) rozpoznana czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy; świeże rany chirurgiczne. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent spożywa duże ilości alkoholu, stwierdzono u niego poalkoholową chorobę wątroby lub inną chorobę wątroby. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią oraz dodatkowo w ciąży, jeśli pacjentka stosuje lek we wskazaniach nieonkologicznych. Podczas przyjmowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki nie wolno stosować szczepionek zawierających żywe drobnoustroje.
Leku Methotrexat-Ebewe tabletki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Methotrexat-Ebewe tabletki lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, lekarz rozpocznie leczenie i określi harmonogram kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane odpowiednie badania, aby ocenić czy można u pacjenta rozpocząć leczenie lekiem Methotrexat-Ebewe tabletki. Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku.
W trakcie leczenia lekarz może wykonać u pacjenta następujące badania: badanie jamy ustnej i gardła w celu wykluczenia zmian na śluzówkach; badania krwi (morfologia krwi z określeniem liczby krwinek oraz ocena stężenia metotreksatu w surowicy krwi); badanie krwi w celu kontroli czynności wątroby; badania obrazowe w celu kontroli stanu wątroby; badanie krwi w celu kontroli czynności nerek; badanie kontrolne układu oddechowego i, w razie konieczności, badanie czynności płuc.
Należy bezwzględnie unikać kontaktu leku ze skórą i śluzówkami. W przypadku kontaktu leku ze skórą lub śluzówkami należy jak najszybciej przemyć dokładnie skażone miejsce wodą z mydłem. Kobiety w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią powinny unikać kontaktu z tym lekiem.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe tabletki z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Methotrexat-Ebewe tabletki z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Methotrexat-Ebewe tabletki należy unikać spożywania alkoholu a także nadmiernej ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty.

Czy można stosować lek Methotrexat-Ebewe tabletki w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie stosować leku Methotrexat-Ebewe tabletki w okresie ciąży, chyba że lekarz zalecił go we wskazaniu onkologicznym. Lek może spowodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. Jeśli pacjentka przyjmuje ten lek we wskazaniu onkologicznym, powinna planować zajście w ciążę nie wcześniej niż po upływie 1-2 lat od zakończenia leczenia. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, przed rozpoczęciem leczenia ze wskazań nieonkologicznych lekarz musi potwierdzić, że nie jest ona w ciąży, np. wykonując test ciążowy. Pacjentka powinna unikać zajścia w ciążę podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu, stosując przez cały ten czas skuteczną antykoncepcję. Jeśli pacjentka podczas leczenia zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Mężczyźni przyjmujący lek Methotrexat-Ebewe tabletki powinni unikać zapłodnienia partnerki i nie mogą być dawcami nasienia podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki oraz przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Należy przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Methotrexat-Ebewe tabletki są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Methotrexat-Ebewe tabletki?

W razie podejrzenia, że pacjent (lub ktoś inny) zastosował większą dawkę leku niż powinien, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.
Przedawkowanie metotreksatu może spowodować ciężkie reakcje toksyczne. Do objawów przedawkowania należą: łatwe powstawanie siniaków lub krwawienia, osłabienie, rany w jamie ustnej, nudności, wymioty, czarne lub krwiste stolce, odkrztuszanie krwi lub wymioty z treścią przypominającą fusy od kawy oraz oddawanie mniejszej ilości moczu.

Czy lek Methotrexat-Ebewe tabletki wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Methotrexat-Ebewe tabletki może powodować zmęczenie i zawroty głowy, które zaburzają zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Methotrexat-Ebewe tabletki?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przypadkowe spożycie leku przez dziecko może prowadzić do zgonu. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Methotrexat-Ebewe tabletki - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem