LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mirzaten Q-Tab (Mirtazapine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mirzaten Q-Tab (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 15 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,70
Cena
100% (zł):
32,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mirzaten Q-Tab (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mirzaten Q-Tab (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 45 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
68,00
Cena
100% (zł):
68,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mirzaten Q-Tab

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Mirzaten Q-Tab?

Lek Mirzaten Q-Tab jest dostępny w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej w trzech dawkach. Lek jest przepisywany na receptę.
1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 15 mg, 30 mg lub 45 mg mirtazapiny. Lek zawiera laktozę i sorbitol - jeśli u pacjenta występuje nietolerancja pewnych cukrów, należy przed rozpoczęciem zażywania tego leku skontaktować się z lekarzem. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny), który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Jak działa lek Mirzaten Q-Tab?

Mirtazapina jest lekiem przeciwdepresyjnym.

Kiedy stosować lek Mirzaten Q-Tab?

Lek Mirzaten Q-Tab wskazany jest w leczeniu depresji u osób dorosłych.

Jak stosować lek Mirzaten Q-Tab?

Lekarz dobiera dawkę leku Mirzaten Q-Tab odpowiednią dla każdego pacjenta oraz określa długość terapii. Leczenia nie należy przerywać, chyba że zdecyduje o tym lekarz; należy wówczas przeprowadzić stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, o tej samej porze każdego dnia. Lekarz poinformuje pacjenta ile razy w ciągu doby lek Mirzaten Q-Tab będzie przyjmowany: jeśli będzie przyjmowany raz na dobę, lek stosuje się wieczorem przed pójściem spać; jeśli będzie przyjmowany dwa razy na dobę, należy go stosować rano i wieczorem przed pójściem spać. Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej należy umieścić na języku zaraz po wyjęciu jej z opakowania. Tabletka, po umieszczeniu na języku, szybko się rozpada. Rozpuszczoną tabletkę można połknąć, popijając wodą lub bez popicia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mirzaten Q-Tab?

Postępowanie zależy od schematu przyjmowania leku w ciągu doby.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie zapomnienia przyjęcia leku, który ma być stosowany raz na dobę nie należy przyjmować opuszczonej dawki i kontynuować leczenie przyjmując następną dawkę o zwykłej porze następnego dnia.
Jeśli lek ma być stosowany dwa razy na dobę: opuszczenie dawki porannej - należy ją przyjąć razem z dawką wieczorną; opuszczenie dawki wieczornej - nie należy przyjmować jej razem z dawką poranną, należy ją pominąć i kontynuować leczenie przyjmując zwykłe dawki poranne i wieczorne; opuszczenie obu dawek - nie należy próbować ich uzupełnić, należy je pominąć i następnego dnia kontynuować leczenie przyjmując zwykłe dawki poranne i wieczorne.

Kiedy lek Mirzaten Q-Tab nie może być stosowany?

Leku Mirzaten Q-Tab nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mirtazapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy przyjmować, jeśli obecnie lub przez ostatnie 2 tygodnie były stosowane leki z grupy inhibitorów MAO.
Lek Mirzaten Q-Tab nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mirzaten Q-Tab?

Przed przepisaniem leku Mirzaten Q-Tab lekarz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności związanym ze stosowaniem tego leku. Konieczne będą wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni efekty leczenia i objawy choroby. Jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, konieczny jest kontakt z lekarzem. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Mirzaten Q-Tab należy powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek po przyjęciu mirtazapiny lub innych leków u pacjenta wystąpiły wysypka skórna o dużym nasileniu albo łuszczenie się skóry, tworzenie się pęcherzy lub zmiany w jamie ustnej. Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent ma myśli o samookaleczeniu lub o samobójstwie, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Osobom w podeszłym wieku lub pacjentom z chorobami nerek lub wątroby lekarz może zalecić inną dawkę tego leku. Podczas leczenia lekiem Mirzaten Q-Tab należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Mirzaten Q-Tab z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Mirzaten Q-Tab w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Mirzaten Q-Tab nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz podejmie inną decyzję.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mirzaten Q-Tab?

W trakcie stosowania leku Mirzaten Q-Tab mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała, uspokojenie lub senność, ból głowy oraz suchość w jamie ustnej. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mirzaten Q-Tab?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Mirzaten Q-Tab wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Mirzaten Q-Tab może wystąpić zmniejszenie czujności i zdolności koncentracji - należy unikać wykonywania potencjalnie niebezpiecznych zadań, które wymagają ciągłej uwagi, np. prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Mirzaten Q-Tab?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mirzaten Q-Tab - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem