LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mirzaten (Mirtazapine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mirzaten 30 mg (Rp) tabletki powlekane 30 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
52,00
Cena
100% (zł):
52,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Mirzaten 45 mg (Rp) tabletki powlekane 45 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
75,00
Cena
100% (zł):
75,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mirzaten

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Mirzaten?

Lek Mirzaten to tabletki powlekane w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 30 mg lub 45 mg mirtazapiny półwodnej. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Mirzaten?

Mirtazapina jest lekiem przeciwdepresyjnym.

Kiedy stosować lek Mirzaten?

Lek Mirzaten jest wskazany w leczeniu depresji u osób dorosłych.

Jak stosować lek Mirzaten?

Dawkowanie leku Mirzaten i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać terapii lekiem Mirzaten bez decyzji lekarza, nawet jeśli objawy depresji ustąpią. Schemat stopniowego zmniejszania dawki leku ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków, o tej samej porze każdego dnia. Tabletki należy połykać, popijając wodą lub sokiem. Tabletek nie należy żuć. Lekarz poinformuje pacjenta jak często w ciągu doby lek Mirzaten będzie stosowany. W przypadku stosowania raz na dobę, należy go przyjmować wieczorem przed snem. W przypadku stosowania dwa razy na dobę, należy go przyjmować rano i wieczorem przed snem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mirzaten?

Postępowanie zależy od sposobu przyjmowania leku w ciągu doby.
W przypadku zapomnienia przyjęcia leku, który ma być stosowany raz na dobę, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki; należy kontynuować leczenie przyjmując następną dawkę o zwykłej porze następnego dnia.
Jeśli lek ma być stosowany dwa razy na dobę: w przypadku zapomnienia przyjęcia dawki porannej należy ją przyjąć razem z dawką wieczorną; w przypadku zapomnienia przyjęcia dawki wieczornej nie należy jej przyjmować razem z dawką poranną, należy ją pominąć i kontynuować leczenie przyjmując zwykłe dawki poranne i wieczorne; w przypadku zapomnienia przyjęcia obu dawek nie należy próbować ich uzupełnić, należy je pominąć i następnego dnia kontynuować leczenie biorąc zwykłe dawki poranne i wieczorne.

Kiedy lek Mirzaten nie może być stosowany?

Leku Mirzaten nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mirtazapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie powinien być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje lub w ciągu ostatnich 14 dni przyjmował lek należący do grupy leków nazywanych inhibitorami MAO.
Lek Mirzaten nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mirzaten?

Przed terapią lekiem Mirzaten konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli kiedykolwiek po przyjęciu mirtazapiny lub innych leków wystąpiły u niego następujące objawy: wysypka skórna o dużym nasileniu albo łuszczenie się skóry, tworzenie się pęcherzy lub owrzodzenia jamy ustnej. Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent ma myśli o samookaleczeniu lub o samobójstwie, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Lekarz może zalecić inne dawkowanie leku Mirzaten, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby oraz u pacjentów w wieku powyżej 65 lat. W trakcie terapii lekiem Mirzaten należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Mirzaten z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Mirzaten w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Mirzaten u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mirzaten?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Mirzaten są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała, uspokojenie lub senność, ból głowy, suchość w ustach. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mirzaten?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem.

Czy lek Mirzaten wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Mirzaten może zmniejszać czujność i zdolność koncentracji, dlatego podczas leczenia należy unikać wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności, które wymagają ciągłej uwagi, np. prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Mirzaten?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mirzaten - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem