LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Momester Nasal (Mometasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Momester Nasal (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 60 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,50
Cena
100% (zł):
28,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Momester Nasal (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 120 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
40,40
Cena
100% (zł):
40,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Momester Nasal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Momester Nasal?

Lek Momester Nasal występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 dawka leku zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Momester Nasal?

Furoinian mometazonu należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany do nosa łagodzi objawy zapalenia (obrzęk i podrażnienie śluzówki nosa), kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Kiedy stosować Momester Nasal?

Lek Momester Nasal jest stosowany w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa (nazywanego również katarem siennym) u osób dorosłych w wieku od 18 lat.

Jak stosować Momester Nasal?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli (w wieku od 18 lat), w tym osoby w podeszłym wieku
    Zwykle stosuje się 2 aplikacje aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po opanowaniu objawów należy zmniejszyć dawkę do 1 aplikacji aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów występuje w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki leku Momester Nasal, jednak pełne korzyści z leczenia mogą wystąpić po 2 pierwszych dniach stosowania leku. Bardzo ważne jest regularnie stosowanie leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli w ciągu 14 dni nie nastąpi poprawa. Nie należy stosować leku dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Momester Nasal nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania

Przed zastosowaniem leku Momester Nasal należy oczyścić nos. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami.

Kiedy Momester Nasal nie może być stosowany?

Leku Momester Nasal nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (furoinian mometazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta występuje niewyleczone zakażenie nosa - stosowanie leku Momester Nasal w czasie niewyleczonego zakażenia w obrębie jamy nosowej, np. opryszczki może spowodować zaostrzenie objawów zakażenia; zanim zastosuje się lek Momester Nasal, należy zaczekać do czasu wyleczenia zakażenia. Leku Momester Nasal nie należy stosować, jeśli pacjent niedawno miał zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa; nie należy stosować leku aż do czasu zagojenia się ran. Leku Momester Nasal nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Momester Nasal?

Jeśli po upływie 14 dni stosowania leku Momester Nasal objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Momester Nasal należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku chorowania obecnie lub kiedykolwiek w przeszłości na gruźlicę; w przypadku występowania aktualnie jakiegokolwiek innego zakażenia; w przypadku przyjmowania aktualnie innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków; w przypadku chorowania na mukowiscydozę. Podczas stosowania leku Momester Nasal należy skonsultować się z lekarzem, jeśli występują zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego i pacjent miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną - należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią zakażenia nosa lub gardła, lub jeśli pacjent ma długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany przez 1 miesiąc bez konsultacji medycznej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani stosować leku częściej lub przez dłuższy okres niż jest to zalecane. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu leku z oczami.

Jak stosować Momester Nasal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o jednoczesnym stosowaniu w leczeniu alergii innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, a także o stosowaniu leków w leczeniu HIV (np. rytonawir, kobicystat).

Czy można stosować Momester Nasal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem leku Momester Nasal powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Momester Nasal?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból głowy, kichanie, krwawienie z nosa, podrażniony nos lub ból gardła, owrzodzenie śluzówki nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych. Mogą także wystąpić: wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, nieostre widzenie. Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa przyjmuje się w dużych dawkach przez długi czas, działania niepożądane mogą występować z powodu wchłaniania się leku w organizmie.
Należy przerwać stosowanie leku Momester Nasal i natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpią następujące objawy: obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Momester Nasal?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku oraz przypadkowego doustnego wypicia leku (szczególnie przez dziecko), należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Momester Nasal wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Momester Nasal na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Momester Nasal?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Momester Nasal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Momester Nasal - powiązane artykuły

Czym jest mometazon Jakie są wskazania do stosowania mometazonu? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mometazonu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem