LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Morfeo (Zaleplon)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Morfeo (Rp) kapsułki twarde 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Morfeo (Rp) kapsułki twarde 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,00
Cena
100% (zł):
25,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Morfeo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Morfeo?

Lek Morfeo to kapsułki, które są dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 10 mg zaleplonu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Jak działa lek Morfeo?

Zaleplon jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Morfeo?

Lek Morfeo jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności objawiającej się trudnością w zasypianiu. Lek zalecany jest tylko u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami, uniemożliwiającymi prowadzenie normalnego trybu życia lub będącymi przyczyną poważnego dyskomfortu.

Jak stosować lek Morfeo?

Dawkowanie leku Morfeo i czas trwania leczenia są określane przez lekarza. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Leczenie można przerwać tylko po decyzji lekarza, który ustali schemat stopniowego zmniejszania jego dawki.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem i przynajmniej 4 godziny przed planowanym czasem budzenia. Nie zaleca się przyjmowania leku podczas lub bezpośrednio po spożyciu posiłku, gdyż działanie leku może się opóźnić. Nie wolno przyjmować drugiej dawki leku w ciągu tej samej nocy. Nie należy stosować dawki większej niż 10 mg (1 kapsułka) na dobę. Kapsułkę należy połknąć, popijając małą ilością wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Morfeo?

W przypadku pominięcia przyjęcia leku należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze i kontynuować przyjmowanie leku jak dotychczas. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Morfeo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zaleplon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Morfeo nie wolno stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Morfeo?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z przyjmowaniem leku Morfeo, lekarz podejmie decyzję o jego przepisaniu. Lekarz zweryfikuje również wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Podejmując decyzję o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie trwania leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zaleconej dawki. Leczenie zwykle może trwać od kilku dni do 2 tygodni. Jeśli problemy ze snem nadal utrzymują się po zakończeniu przyjmowania leku, należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem należy omówić z lekarzem. Lek Morfeo może powodować rozwinięcie się uzależnienia fizycznego i psychicznego. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wcześniejszego uzależnienia od leków lub od alkoholu. Należy wstrzymać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania wystąpią: niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, brak zdolności logicznego myślenia, urojenia, napady gniewu, koszmary nocne, omamy, psychozy, nieadekwatne zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Jeżeli podczas leczenia wystąpi lunatyzm (chodzenie we śnie), należy o tym bezzwłocznie powiadomić lekarza. Nigdy nie wolno pić alkoholu podczas leczenie lekiem Morfeo.

Jak stosować lek Morfeo z innymi lekami?

Lek Morfeo może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Morfeo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje kobiety w ciąży lub karmiące piersią o możliwość stosowania przez nie leku Morfeo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Morfeo?

Działania niepożądane obserwowane podczas przyjmowania leku Morfeo są szczegółowo omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Morfeo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Morfeo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Morfeo może powodować uczucie senności, upośledzenie koncentracji lub pamięci i zaburzenie czynności mięśni. Objawy mogą się nasilić, jeśli pacjent po przyjęciu leku spał mniej niż 7-8 godzin lub jeśli pacjent przyjmuje już inny lek hamujący ośrodkowy układ nerwowy lub jeśli pije alkohol. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, włącznie z następnym dniem.

Jak przechowywać lek Morfeo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Morfeo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem