LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Mukolina (Carbocisteine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Mukolina (OTC) syrop 50 mg/ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,00
Cena
100% (zł):
18,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Mukolina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Mukolina?

Lek Mukolina występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
1 ml syropu zawiera 50 mg karbocysteiny. 5 ml syropu zawiera 250 mg karbocysteiny. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Mukolina?

Karbocysteina jest lekiem mukolitycznym - zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej w drogach oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie.

Kiedy stosować lek Mukolina?

Lek Mukolina jest stosowany w leczeniu objawowym chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Jak stosować lek Mukolina?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku Mukolina dłużej niż 4 do 5 dni.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    Początkowo należy stosować dawkę 15 ml syropu Mukolina 3 razy dziennie, po uzyskaniu korzystnego działania leku (rozrzedzenie wydzieliny, ułatwienie odkrztuszania) dawkę należy zmniejszyć do 10 ml syropu Mukolina 3 razy dziennie.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml syropu Mukolina 3 razy dziennie. U dzieci i młodzieży dawka dobowa karbocysteiny nie może być większa niż 30 mg/kg masy ciała. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę leku wodą.
    Leku Mukolina nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy przyjmować po posiłkach. Odpowiednią objętość syropu należy odmierzyć za pomocą łyżeczki miarowej dołączonej do opakowania leku. Leku Mukolina nie należy stosować przed snem.

Kiedy lek Mukolina nie może być stosowany?

Leku Mukolina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (karbocysteinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz u pacjentów w stanie astmatycznym. Lek Mukolina nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mukolina?

Jeśli po upływie 4 do 5 dni stosowania leku objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia obfitej ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc oraz u pacjentów ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania konieczna jest wizyta u lekarza, który może zalecić inne leki. Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których w przeszłości występowała choroba wrzodowa, ponieważ lek Mukolina może uszkadzać śluzówkę żołądka. Pacjenci z astmą oskrzelową powinni przyjmować lek pod kontrolą lekarską ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed snem, ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu. W trakcie leczenia należy przyjmować zwiększoną ilość płynów.

Jak stosować lek Mukolina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować karbocysteiny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi i lekami hamującymi wydzielanie śluzu.

Czy można stosować lek Mukolina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Mukolina nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mukolina?

Rzadko mogą wystąpić nudności i biegunka. Bardzo rzadko: krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia żołądkowe, ból brzucha, reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, świąd i pokrzywka. W pojedynczych przypadkach obserwowano bóle głowy i pęcherzowe zapalenie skóry (takie jak zespół Stevensa-Johnsona). U pacjentów nadwrażliwych może wystąpić zapalenie śluzówki jamy ustnej i nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mukolina?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowania mogą być zaburzenia żołądka i jelit.

Czy Mukolina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Mukolina nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Mukolina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Mukolina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Mukolina - powiązane artykuły

Leki rozrzedzające wydzielinę mają zastosowanie w każdym rodzaju kaszlu, w którym wytwarza się wydzielina.

Więcej »

Leki bez recepty, które rozrzedzają wydzielinę, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu mokrego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Czym jest karbocysteina Jakie są wskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania karbocysteiny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »

Każdemu wakacyjnemu przeziębieniu może towarzyszyć kaszel, u dzieci częściej niż u dorosłych i dzieci kaszlą przy prawie przy kazdym przeziębieniu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem