LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Myalepta (Metreleptin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 3 mg 30 fiolek 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 5,8 mg 30 fiolek 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Myalepta: proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (5,8 mg) 30 fiolek

Amryt Pharmaceuticals DAC
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek stosowany w zaburzeniach metabolicznych, imitujący fizjologiczne właściwości leptyny.

SKŁAD
1 fiolka zawiera 5,8 mg metreleptyny. Po rozpuszczeniu w 1,1 ml wody do wstrzykiwań 1 ml roztworu zawiera 5 mg metreleptyny. Metreleptyna jest wytwarzana w komórkach Escherichia coli przy wykorzystaniu technologii rekombinacji DNA.

WSKAZANIA
Preparat jest wskazany do stosowania jako dodatek do diety w ramach terapii zastępczej w leczeniu powikłań wynikających z niedoboru leptyny u pacjentów z lipodystrofią (LD):
- z potwierdzoną wrodzoną uogólnioną LD lub nabytą uogólnioną LD, u pacjentów dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i powyżej;
- z potwierdzoną rodzinną LD częściową lub nabytą LD częściową, u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, u których standardowe leki nie zapewniły osiągnięcia odpowiedniej kontroli metabolicznej.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam kontoZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 11,3 mg 30 fiolek 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Myalepta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amryt Pharmaceuticals DAC

Co zawiera lek Myalepta?

Lek Myalepta to proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 3 mg, 5,8 mg lub 11,3 mg metreleptyny. Po rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości wody do wstrzykiwań, 1 ml roztworu zawiera 5 mg metreleptyny.

Jak działa lek Myalepta?

Metreleptyna jest odpowiednikiem ludzkiego hormonu o nazwie leptyna. Naturalna leptyna odgrywa kluczową rolę w rozkładaniu tłuszczów i cukrów w organizmie. U pacjentów z lipodystrofią występuje niskie stężenie leptyny, co prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej podskórnej oraz gromadzenia się tłuszczu w narządach takich jak wątroba i mięśnie, a także do insulinooporności. Działanie metreleptyny polega na naśladowaniu działania leptyny - wspomaga rozkład tłuszczów we krwi, mięśniach i wątrobie, co umożliwia skorygowanie niektórych nieprawidłowości u pacjentów z lipodystrofią.

Kiedy stosować lek Myalepta?

Lek Myalepta jest stosowany u pacjentów z lipodystrofią, w której dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej podskórnej oraz odkładania się tłuszczu w innych częściach ciała. Lek stosuje się:
- u osób dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku co najmniej 2 lat z lipodystrofią uogólnioną (niedobór tkanki tłuszczowej w całym organizmie);
- u osób dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat z lipodystrofią częściową, która jest dziedziczna (lipodystrofia wrodzona lub rodzinna), lub z lipodystrofią częściową wywołaną odpowiedzią organizmu na chorobę wirusową (lipodystrofia nabyta), u których inne leki okazały się nieskuteczne.

Jak stosować lek Myalepta?

Dawka leku Myalepta zależy od masy ciała pacjenta i jest dostosowywana na podstawie odpowiedzi pacjenta na leczenie. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku. Jeśli przerwanie leczenia jest konieczne, lekarz będzie stopniowo zmniejszał dawkę przez okres 2 tygodni aż do całkowitego zaprzestania stosowania leku. Lekarz zaleci stosowanie diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Sposób podawania

Lek jest podawany raz na dobę w postaci wstrzyknięcia podskórnego. Proszek leku jest rozpuszczany przez zmieszanie go z wodą do wstrzykiwań w celu sporządzenia roztworu do wstrzyknięcia. Odpowiednie miejsca do wykonania wstrzyknięcia leku to: brzuch (z wyjątkiem miejsc znajdujących się w odległości 5 cm od pępka), udo lub tylna część ramienia. Lekarz może zdecydować o samodzielnym wstrzykiwaniu leku przez pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie przygotowania leku i techniki wykonywania wstrzyknięć. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Myalepta?

Jeśli pacjent zapomniał wstrzyknąć dawkę leku, powinien wykonać wstrzyknięcie jak najszybciej, a następnego dnia zastosować normalną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent wstrzyknął mniejszą objętość leku niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Myalepta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metreleptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Myalepta nie należy stosować u dzieci z lipodystrofią uogólnioną w wieku poniżej 2 lat ani u dzieci z lipodystrofią częściową w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Myalepta?

Leczenie lekiem Myalepta rozpoczyna i nadzoruje lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z zaburzeniami metabolizmu. Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Myalepta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Myalepta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwości stosowania leku Myalepta u kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas stosowania tego leku. Lek Myalepta może zwiększać płodność u pacjentek z lipodystrofią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Myalepta?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Myalepta są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest hipoglikemia (niskie stężenie glukozy we krwi) oraz utrata masy ciała. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Myalepta?

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Myalepta, należy porozmawiać z lekarzem i niezwłocznie udać się do szpitala.

Czy lek Myalepta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Myalepta mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi lub maszyn, jeśli u pacjenta pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Myalepta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C) w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Roztwór należy podać bezpośrednio po przygotowaniu i nie należy go przechowywać w celu późniejszego wykorzystania. Nie należy stosować leku, jeśli rozwór jest mętny, zmienił barwę lub zawiera grudki albo bryłki proszku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem