LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Myalepta (Metreleptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 3 mg 30 fiolek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 5,8 mg 30 fiolek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Myalepta (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 11,3 mg 30 fiolek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Myalepta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amryt Pharmaceuticals DAC

Co zawiera lek Myalepta?

Lek Myalepta to proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 3 mg, 5,8 mg lub 11,3 mg metreleptyny. Po rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości wody do wstrzykiwań, 1 ml roztworu zawiera 5 mg metreleptyny.

Jak działa lek Myalepta?

Metreleptyna jest odpowiednikiem ludzkiego hormonu o nazwie leptyna. Naturalna leptyna odgrywa kluczową rolę w rozkładaniu tłuszczów i cukrów w organizmie. U pacjentów z lipodystrofią występuje niskie stężenie leptyny, co prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej podskórnej oraz gromadzenia się tłuszczu w narządach takich jak wątroba i mięśnie, a także do insulinooporności. Działanie metreleptyny polega na naśladowaniu działania leptyny - wspomaga rozkład tłuszczów we krwi, mięśniach i wątrobie, co umożliwia skorygowanie niektórych nieprawidłowości u pacjentów z lipodystrofią.

Kiedy stosować lek Myalepta?

Lek Myalepta jest stosowany u pacjentów z lipodystrofią, w której dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej podskórnej oraz odkładania się tłuszczu w innych częściach ciała. Lek stosuje się:
- u osób dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku co najmniej 2 lat z lipodystrofią uogólnioną (niedobór tkanki tłuszczowej w całym organizmie);
- u osób dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat z lipodystrofią częściową, która jest dziedziczna (lipodystrofia wrodzona lub rodzinna), lub z lipodystrofią częściową wywołaną odpowiedzią organizmu na chorobę wirusową (lipodystrofia nabyta), u których inne leki okazały się nieskuteczne.

Jak stosować lek Myalepta?

Dawka leku Myalepta zależy od masy ciała pacjenta i jest dostosowywana na podstawie odpowiedzi pacjenta na leczenie. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku. Jeśli przerwanie leczenia jest konieczne, lekarz będzie stopniowo zmniejszał dawkę przez okres 2 tygodni aż do całkowitego zaprzestania stosowania leku. Lekarz zaleci stosowanie diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Sposób podawania

Lek jest podawany raz na dobę w postaci wstrzyknięcia podskórnego. Proszek leku jest rozpuszczany przez zmieszanie go z wodą do wstrzykiwań w celu sporządzenia roztworu do wstrzyknięcia. Odpowiednie miejsca do wykonania wstrzyknięcia leku to: brzuch (z wyjątkiem miejsc znajdujących się w odległości 5 cm od pępka), udo lub tylna część ramienia. Lekarz może zdecydować o samodzielnym wstrzykiwaniu leku przez pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie przygotowania leku i techniki wykonywania wstrzyknięć. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Myalepta?

Jeśli pacjent zapomniał wstrzyknąć dawkę leku, powinien wykonać wstrzyknięcie jak najszybciej, a następnego dnia zastosować normalną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent wstrzyknął mniejszą objętość leku niż powinien, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Myalepta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metreleptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Myalepta nie należy stosować u dzieci z lipodystrofią uogólnioną w wieku poniżej 2 lat ani u dzieci z lipodystrofią częściową w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Myalepta?

Leczenie lekiem Myalepta rozpoczyna i nadzoruje lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z zaburzeniami metabolizmu. Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Myalepta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Myalepta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwości stosowania leku Myalepta u kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas stosowania tego leku. Lek Myalepta może zwiększać płodność u pacjentek z lipodystrofią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Myalepta?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Myalepta są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest hipoglikemia (niskie stężenie glukozy we krwi) oraz utrata masy ciała. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Myalepta?

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Myalepta, należy porozmawiać z lekarzem i niezwłocznie udać się do szpitala.

Czy lek Myalepta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Myalepta mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi lub maszyn, jeśli u pacjenta pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Myalepta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C) w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Roztwór należy podać bezpośrednio po przygotowaniu i nie należy go przechowywać w celu późniejszego wykorzystania. Nie należy stosować leku, jeśli rozwór jest mętny, zmienił barwę lub zawiera grudki albo bryłki proszku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Myalepta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem