Mysimba (Naltrexone + Bupropion)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mysimba (Rp) | tabletki o przedłużonym uwalnianiu | 8 mg + 90 mg | 112 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 483,00 |
Cena 100% (zł): 483,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Mysimba
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Orexigen Therapeutics Ireland Ltd.
- Co zawiera lek Mysimba?
- Jak działa lek Mysimba?
- Kiedy stosować lek Mysimba?
- Jak stosować lek Mysimba?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mysimba?
- Kiedy lek Mysimba nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mysimba?
- Jak stosować lek Mysimba z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Mysimba w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mysimba?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mysimba?
- Czy lek Mysimba wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Mysimba?
- Mysimba - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Mysimba?
Lek Mysimba występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 8 mg chlorowodorku naltreksonu (co odpowiada 7,2 mg naltreksonu) oraz 90 mg chlorowodorku bupropionu (co odpowiada 78 mg bupropionu). Lek zawiera laktozę - pacjent, u którego stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak działa lek Mysimba?
Lek Mysimba zawiera dwie substancje czynne: naltrekson i bupropion. Dokładny sposób działania leku Mysimba nie jest w pełni znany. Obie substancje czynne oddziałują na obszary mózgu kontrolujące przyjmowanie pokarmu i bilans energetyczny, a także zmniejszają aktywność obszaru mózgu kontrolującego przyjemność związaną z jedzeniem.
Kiedy stosować lek Mysimba?
Lek Mysimba jest stosowany u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności i wysiłkiem fizycznym, w celu zmniejszenia masy ciała.
Jak stosować lek Mysimba?
Schemat dawkowania leku przekaże lekarz. Dla uzyskania pełnego działania może być konieczne przyjmowanie leku Mysimba przez co najmniej 16 tygodni. Przed przerwaniem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Sposób podawania
Lek najlepiej przyjmować podczas posiłku. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich przecinać, żuć ani rozgryzać.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Mysimba?
W razie opuszczenia dawki leku nie należy jej przyjmować i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy lek Mysimba nie może być stosowany?
Leku Mysimba nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (naltrekson lub bupropion) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem krwi; pacjentów chorujących na padaczkę lub u których w przeszłości występowały napady padaczkowe; pacjentów z guzem mózgu; pacjentów, u których występują lub występowały w przeszłości zaburzenia dotyczące odżywiania (np. bulimia lub anoreksja); pacjentów nadużywających alkoholu lub którzy właśnie odstawili alkohol albo zamierzają to uczynić w trakcie przyjmowania leku Mysimba; pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby; pacjentów z chorobą dwubiegunową lub którzy chorowali na tę chorobę w przeszłości; pacjentów, którzy ostatnio odstawili leki uspokajające lub leki przeciwlękowe albo będą je odstawiać w trakcie przyjmowania leku Mysimba; pacjentów wymagających przewlekłego przyjmowania opioidów lub agonistów opioidów (np. metadonu) lub którzy nagle przestali je przyjmować i są w okresie odstawienia; pacjentów przyjmujących aktualnie lub w ciągu ostatnich 14 dni leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy.
Leku Mysimba nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Mysimba?
Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Mysimba zostanie przeprowadzony wywiad oraz przeanalizowane przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leczenia lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, powinien natychmiast poinformować o tym lekarza. W przypadku wystąpienia napadu padaczkowego należy przerwać przyjmowanie leku Mysimba i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zasugerować pacjentowi, aby nie pił alkoholu w okresie przyjmowania leku Mysimba lub pił możliwie najmniej. Jeśli pacjent obecnie pije duże ilości alkoholu, nie powinien nagle przestawać, ponieważ może go to narazić na zwiększone ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego.
Jak stosować lek Mysimba z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Mysimba, jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki zawierające bupropion lub naltrekson. Leku Mysimba nie należy przyjmować jednocześnie z: inhibitorami monoaminooksydazy (lekami stosowanymi w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona); opioidami i lekami zawierającymi opioidy (stosowanymi w leczeniu kaszlu - np. dekstrometorfan lub kodeina, stosowanymi w leczeniu uzależnienia od opioidów - np. metadon, lekami przeciwbólowymi - np. morfina i kodeina).
Czy można stosować lek Mysimba w ciąży i okresie karmienia piersią?
Leku Mysimba nie należy stosować w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Mysimba?
Działania niepożądane, które mogą się pojawić w trakcie przyjmowania leku Mysimba, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: nudności i wymioty, zaparcia, a także zawroty głowy i suchość w ustach. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Mysimba?
W razie przedawkowania leku należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.
Czy lek Mysimba wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Mysimba może powodować zawroty głowy i senność, co może osłabiać koncentrację i zdolność do reagowania. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać narzędzi lub maszyn ani też wykonywać niebezpiecznych czynności, dopóki pacjent nie przekona się, jak wpływa na niego ten lek. W przypadku wystąpienia omdleń, słabości mięśni lub ataków w trakcie leczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk