LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Namaxir (Methotrexate)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Namaxir (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 7,5 mg 4 amp.-strzyk. 0,3 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
82,76
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Namaxir (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 10 mg 4 amp.-strzyk. 0,4 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
109,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Namaxir (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 15 mg 4 amp.-strzyk. 0,38 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
164,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Namaxir (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 20 mg 4 amp.-strzyk. 0,5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,41
0,00
Cena
100% (zł):
218,99
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Namaxir (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 25 mg 4 amp.-strzyk. 0,63 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,27
0,00
Cena
100% (zł):
273,51
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Namaxir

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Actavis Group PTC ehf.

Co zawiera lek Namaxir?

Lek Namaxir jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce w pięciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera: 7,5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg lub 25 mg metotreksatu.

Jak działa lek Namaxir?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą, działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Namaxir?

Lek Namaxir jest wskazany do stosowania w leczeniu:
- czynnego, reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów;
- wielostawowych postaci ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli odpowiedź na niesteroidowe leki przeciwzapalne jest niewystarczająca;
- ciężkiej, opornej na leczenie, powodującej niesprawność łuszczycy, w której nie uzyskano zadowalającej odpowiedzi po zastosowaniu fototerapii, terapii PUVA i retinoidów u dorosłych pacjentów;
- ciężkiego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów;
- choroby Leśniowskiego-Crohna o przebiegu łagodnym do umiarkowanego u dorosłych pacjentów, gdy odpowiednie leczenie innymi lekami nie jest możliwe.

Jak stosować lek Namaxir?

Lekarz określa dawkę leku Namaxir odpowiednią dla pacjenta oraz czas stosowania leczenia. Nie należy przerywać lub kończyć leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Namaxir należy stosować tylko raz na tydzień. Powinien być podawany przez lekarza lub pracownika ochrony zdrowia lub pod ich nadzorem, we wstrzyknięciach podskórnych. Dzień wykonania wstrzyknięcia powinien zostać ustalony przez pacjenta wspólnie z lekarzem. Lekarz może zdecydować, że pacjent jest w stanie opanować samodzielne wstrzykiwanie leku. Pacjent zostanie odpowiednio przeszkolony w tym zakresie. Należy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania leku. Każda ampułko-strzykawka jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia. Wstrzyknięcia można wykonywać w górną część uda lub w brzuch (z wyjątkiem okolicy wokół pępka). Jeśli wstrzyknięcie wykonuje inna osoba, można je wykonywać również w tylną część ramienia. Za każdym razem należy wybierać inne miejsce wstrzyknięcia. Nigdy nie wolno wstrzykiwać leku w miejscu bolesnym, zasinionym, zaczerwienionym, stwardniałym, z blizną lub z rozstępami. W przypadku łuszczycy nie wolno wstrzykiwać leku bezpośrednio w uniesione, pogrubione, zaczerwienione lub łuszczące się obszary skóry lub zmiany chorobowe.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Namaxir?

W przypadku pominięcia podania leku należy jak najszybciej podać dawkę zaleconą przez lekarza, a następnie kontynuować leczenie w kolejnych tygodniach. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Namaxir nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z chorobą wątroby, ciężką chorobą nerek lub krwi, u pacjentów regularnie spożywających znaczne ilości alkoholu, u pacjentów z ciężkimi zakażeniami (np. gruźlicą, zakażeniem wirusem HIV lub innymi zespołami niedoboru odporności), u pacjentów z wrzodami żołądka lub jelit. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nie należy stosować leku u osób otrzymujących szczepionki zawierające żywe drobnoustroje.
Leku Namaxir nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Namaxir?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Namaxir lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje dotychczasowe leczenie oraz dokona analizy przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz określi terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia i objawów choroby. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane odpowiednie badania w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii lekiem Namaxir. Należy skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku.
Podczas leczenia lekarz może zlecić wykonanie u pacjenta następujących badań: badanie jamy ustnej i gardła w celu wykrycia zmian na śluzówce, takich jak stany zapalne lub owrzodzenia; badanie krwi (morfologia z badaniem liczby krwinek i pomiarem stężenia metotreksatu w surowicy); badanie krwi w celu monitorowania czynności wątroby; badanie obrazowe w celu monitorowania stanu wątroby; badanie krwi w celu monitorowania czynności nerek; badanie układu oddechowego i, w razie konieczności, badanie czynności płuc.
Należy unikać kontaktu leku z powierzchnią skóry lub śluzówek.

Jak stosować lek Namaxir z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Namaxir z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Namaxir należy unikać spożywania alkoholu oraz dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty.

Czy można stosować lek Namaxir w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Namaxir nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Substancja czynna leku - metotreksat może powodować wady wrodzone, działać szkodliwie na nienarodzone dziecko lub wywołać poronienie. Przed rozpoczęciem leczenia, u pacjentek w wieku rozrodczym należy wykluczyć ciążę, np. wykonując test ciążowy. Pacjentki powinny unikać zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Namaxir i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu, stosując przez cały ten czas niezawodne metody antykoncepcji. Jeśli pacjentka w czasie leczenia zajdzie w ciążę lub podejrzewa że może być w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Mężczyźni przyjmujący lek Namaxir powinni unikać zapłodnienia partnerki i nie mogą być dawcami nasienia podczas leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Namaxir?

W trakcie stosowania leku Namaxir mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zapalenie śluzówki jamy ustnej, niestrawność, nudności, zmniejszenie apetytu, ból brzucha oraz nieprawidłowe wyniki czynności wątroby. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Namaxir?

W przypadku podejrzenia podania zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Namaxir wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Namaxir mogą wystąpić takie objawy jak zmęczenie i zawroty głowy - pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w przypadku ich wystąpienia.

Jak przechowywać lek Namaxir?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać ampułko-strzykawki w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Namaxir - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem