LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nasic Kids (Xylometazoline + Dexpanthenol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nasic Kids (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,05 mg + 5 mg/dawkę 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,00
Cena
100% (zł):
20,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nasic Kids

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

Co zawiera Nasic lub Nasic Kids?

Lek Nasic występuje w postaci aerozolu do nosa w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

 • Nasic
  1 dawka aerozolu Nasic zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
 • Nasic Kids
  1 dawka aerozolu Nasic Kids zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Nasic?

Lek Nasic i Nasic Kids zawiera 2 substancje czynne. Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar. Deksopantenol przyspiesza gojenie się ran i bierze udział w procesie regeneracji śluzówki.

Kiedy stosować Nasic lub Nasic Kids?

Lek Nasic lub Nasic Kids jesr wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - dla pobudzenia gojenia się śluzówki i poprawy drożności nosa.

Jak stosować Nasic lub Nasic Kids?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku Nasic
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1 dawka aerozolu Nasic do każdego otworu nosowego, w razie konieczności do 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Leku Nasic nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  Dawkowanie leku Nasic Kids
  Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 1 dawka aerozolu Nasic Kids do każdego otworu nosowego raz lub dwa razy na dobę (co 8-10 godzin). Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Leku Nasic Kids nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
   Sposób podawania

   Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

   Kiedy Nasic lub Nasic Kids nie może być stosowany?

   Leku Nasic lub Nasic Kids nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ksylometazolinę i deksopantenol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Nasic lub Nasic Kids u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową i po operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta występuje suche, zanikowe zapalenie śluzówki nosa.

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nasic lub Nasic Kids?

   Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Nasic u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Nasic lub Nasic Kids powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego (z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym), guzem chromochłonnym, jaskrą z wąskim kątem przesączania, cukrzycą, nadczynnością tarczycy. Leku Nasic lub Nasic Kids nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

   Jak stosować Nasic z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
   Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

   Czy można stosować Nasic w ciąży i okresie karmienia piersią?

   Nie należy stosować leku Nasic w czasie ciąży. Leku Nasic nie powinny stosować kobiety karmiące piersią.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nasic lub Nasic Kids?

   Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: podrażnienie (pieczenie lub suchość) śluzówki nosa, przekrwienie śluzówki nosa, ból głowy, bezsenność, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie leku Nasic lub Nasic Kids przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nasic lub Nasic Kids?

   W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

   Czy Nasic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Podczas długotrwałego stosowania leku Nasic lub stosowania w dawkach większych niż zalecane, nie można wykluczyć wpływu na czynność układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. W takich przypadkach sprawność psychofizyczna, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

   Jak przechowywać Nasic lub Nasic Kids?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Nasic Kids - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   Nasic Kids - powiązane artykuły

   Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

   Więcej »

   Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

   Więcej »
   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem