LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Nasivin 0,01% (Oxymetazoline)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Nasivin 0,01% (OTC) krople do nosa, roztwór 0,1 mg/ml 1 but. 5 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,40 Cena 100% (zł): 19,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Nasivin 0,01%

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Procter & Gamble Health Germany GmbH

Skład

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg chlorowodorku oksymetazoliny. 1 ml roztworu zawiera 0,05 mg chlorku benzalkoniowego.

Wskazania

W celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju zapaleń błony śluzowej nosa, zwłaszcza utrudniających oddychanie i ssanie pokarmu.

Dawkowanie

  • Niemowlęta w 1. roku życia
    U niemowląt do 4. tygodnia życia podawać 1 kroplę preparatu do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. U niemowląt od 5. tygodnia życia do ukończenia 1. roku życia podawać 1-2 krople preparatu do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. Pojedynczych dawek preparatu nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę. Bez zalecenia lekarza preparat można stosować przez krótki czas (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni).
Sposób podawania

Dla ułatwienia i zapewnienia dokładnego dawkowania u niemowląt, preparat jest zaopatrzony w pipetę z podziałką. Można również, w zależności od wieku dziecka, nałożyć 1 lub 2 krople preparatu na wacik, a następnie przemyć nim nozdrza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Działania niepożądane

Często: uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie (zwłaszcza u wrażliwych pacjentów). Niezbyt często: kołatanie serca, tachykardia i zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: ból głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój. Rzadko po ustąpieniu działania może wystąpić przekrwienie reaktywne. Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (takie działanie może wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i, w przypadku dalszego stosowania leku, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa). Długotrwałe stosowanie lub nadużywanie oksymetazoliny może także prowadzić do tachyfilaksji.

Uwagi

W następujących przypadkach preparat można zastosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka: leczenie inhibitorami MAO i innymi lekami, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi; zwiększone ciśnienie śródgałkowe, szczególnie jaskra z wąskim kątem przesączania; ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcow, nadciśnienie tętnicze); guz chromochłonny nadnerczy; zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Należy unikać długotrwałego stosowania i przedawkowania.
W przypadku stosowania oksymetazoliny przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia; w takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem