LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Neoparin Forte (Enoxaparin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Neoparin Forte (Rp) roztwór do wstrzykiwań 120 mg - 12 000 j.m./0,8 ml 10 amp.-strzyk. 0,8 ml
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
34,47
0,00
Cena
100% (zł):
234,23
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Neoparin Forte (Rp) roztwór do wstrzykiwań 150 mg - 15 000 j.m./ml 10 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
39,85
0,00
Cena
100% (zł):
289,55
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Neoparin Forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

SciencePharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Neoparin lub Neoparin Forte?

Lek Neoparin jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce w pięciu dawkach. Lek Neoparin Forte jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce w dwóch dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Neoparin
    1 ampułko-strzykawka zawiera: 2000 j.m. anty-Xa (20 mg), 4000 j.m. anty-Xa (40 mg), 6000 j.m. anty-Xa (60 mg), 8000 j.m. anty-Xa (80 mg) lub 10 000 j.m. anty-Xa (100 mg) enoksaparyny sodowej.
  • Neoparin Forte
    1 ampułko-strzykawka zawiera 12 000 j.m. anty-Xa (120 mg) lub 15 000 j.m. anty-Xa (150 mg) enoksaparyny sodowej.

Jak działa lek Neoparin?

Enoksaparyna sodowa jest lekiem przeciwzakrzepowym, należącym do grupy leków nazywanych heparynami drobnocząsteczkowymi. Jej działanie polega na zapobieganiu powiększania się istniejących zakrzepów w naczyniach krwionośnych oraz zapobieganiu tworzenia się nowych zakrzepów.

Kiedy stosować lek Neoparin lub Neoparin Forte?

Wskazania do stosowania leku Neoparin lub Neoparin Forte są następujące:
- leczenie zakrzepów już występujących we krwi pacjenta;
- zapobieganie tworzenia się zakrzepów we krwi pacjenta w następujących przypadkach: przed i po zabiegu chirurgicznym; w przebiegu ostrej choroby, gdy pacjent ma ograniczone możliwości poruszania się; u pacjentów, u których doszło do powstania zakrzepów w krążącej krwi z powodu choroby nowotworowej, w celu dalszego zapobiegania tworzenia się nowych zakrzepów; w niestabilnej dławicy piersiowej; po zawale mięśnia sercowego;
- zapobieganie tworzenia się skrzepów w rurkach dializatora używanego u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek).

Jak stosować lek Neoparin lub Neoparin Forte?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Neoparin lub Neoparin Forte w zależności od wskazania. Lek należy stosować do czasu aż lekarz zaleci przerwanie leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać lub kończyć stosowania leku.

Sposób podawania

Lek Neoparin lub Neoparin Forte zazwyczaj podaje się we wstrzyknięciach podskórnych. Może być podawany we wstrzyknięciu dożylnym po wystąpieniu określonych typów zawału serca lub po operacjach. Lek może być również wprowadzany do rurki dializacyjnej odprowadzającej krew z organizmu na początku sesji dializy. Zwykle lek będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz może zdecydować, że pacjent jest w stanie opanować samodzielne wstrzykiwanie leku po odpowiednim przeszkoleniu. Pacjent musi przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Lek należy podawać na przemian w lewą i prawą stronę brzucha, ale niezbyt blisko pępka lub jakiejkolwiek tkanki bliznowatej (odległość powinna wynosić co najmniej 5 cm). Za każdym razem należy zmieniać stronę wstrzyknięcia leku. Ampułko-strzykawka jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia. Nie należy pocierać miejsca wstrzyknięcia po jego podaniu, aby uniknąć powstawania sińca.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Neoparin lub Neoparin Forte?

W sytuacji opuszczenia dawki leku należy ją podać możliwie jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Neoparin lub Neoparin Forte nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (enoksaparynę sodową), na heparynę lub inne heparyny drobnocząsteczkowe (takie jak nadroparyna lub dalteparyna) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku Neoparin lub Neoparin Forte nie były oceniane u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Neoparin lub Neoparin Forte?

Przed przepisaniem leku Neoparin lub Neoparin Forte lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie u pacjenta mogą być wykonane odpowiednie badania, aby ocenić liczbę krwinek płytkowych odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi oraz stężenie potasu we krwi. W przypadku wystąpienia krwawienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien poinformować lekarza o stosowaniu leku Neoparin lub Neoparin Forte, jeśli ma zaplanowane nakłucie lędźwiowe lub zabieg chirurgiczny w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia należy zwrócić się do lekarza. Leku Neoparin lub Neoparin Forte nie należy stosować zamiennie z lekami zawierającymi inne heparyny drobnocząsteczkowe, ponieważ nie są one dokładnie takie same, różnią się aktywnością oraz instrukcją stosowania.

Jak stosować lek Neoparin lub Neoparin Forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Neoparin lub Neoparin Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Neoparin lub Neoparin Forte w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Neoparin lub Neoparin Forte?

W ulotce dołączonej do opakowania są szczegółowo opisane działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Neoparin lub Neoparin Forte. Najczęstsze działania niepożądane leku to krwawienie i podwyższona aktywność enzymów wątrobowych. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Neoparin lub Neoparin Forte i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak trudności z oddychaniem, obrzęk warg, jamy ustnej, gardła lub oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Neoparin lub Neoparin Forte?

W razie podejrzenia zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W razie przypadkowego wstrzyknięcia lub połknięcia leku przez dziecko, należy jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Neoparin lub Neoparin Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Neoparin lub Neoparin Forte nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Neoparin lub Neoparin Forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek można również przechowywać w lodówce (2-8˚C), jednak nie dłużej niż 1 miesiąc; nie zamrażać. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór ma zmienioną barwę lub zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Neoparin Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Neoparin Forte - powiązane artykuły

Poniedziałek, 13 marca 2023

Marcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce krótsza o 13 pozycji Czym jest wykaz leków z zagrożoną dostępnością w Polsce? Leki z zagrożoną dostępnością w Polsce...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem