LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Neurol SR (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Neurol SR 0,5 (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Neurol SR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva a.s.

Co zawiera Neurol SR?

Lek Neurol SR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w jednej dawce i jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 0,5 mg alprazolamu. Lek zawiera laktozę, stąd pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Neurol SR?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować Neurol SR?

Lek Neurol SR jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania w leczeniu stanów lękowych u osób dorosłych. Może być stosowany jedynie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Jak stosować Neurol SR?

Dawkowanie leku Neurol SR jest ustalane indywidualnie przez lekarza w oparciu o stopień nasilenia objawów i reakcję na leczenie. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy przerywać stosowania leku, dopóki nie zaleci tego lekarz. W razie kończenia leczenia zalecone będzie stopniowe zmniejszanie dawki leku zgodnie ze schematem podanym przez lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie, popijając płynem. Tabletki należy połykać w całości; tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Neurol SR?

Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Neurol SR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Neurol SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Neurol SR?

Po wywiadzie z pacjentem lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Neurol SR oraz inne leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie stosowania leku, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy dostosować się do zaleceń lekarskich dotyczących leczenia i nie przekraczać przepisanej dawki leku. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i potrzebę kontynuowania leczenia. Należy zgłosić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek Neurol SR może powodować rozwinięcie się uzależnienia fizycznego i psychicznego, a ryzyko zwiększa się z dawką i długością leczenia. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się takich objawów, jak: niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, napady agresji, urojenia, napady gniewu, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Neurol SR. Nie wolno spożywać alkoholu w czasie stosowania leku Neurol SR.

Jak stosować Neurol SR z innymi lekami?

Lek Neurol SR może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Neurol SR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem możliwość zastosowania u nich leku Neurol SR.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Neurol SR?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Neurol SR są przedstawione jego działania niepożądane. Jeśli działania niepożądane utrzymują się lub są uciążliwe, pacjent powinien poinformować o tym lekarza. Wystąpienie niektórych działań niepożądanych zależy wyłącznie od indywidualnej wrażliwości pacjenta i zastosowanej dawki leku. Działania niepożądane są obserwowane zazwyczaj na początku leczenia i ustępują w miarę kontynuacji leczenia lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku Neurol SR może prowadzić do zależności fizycznej i psychicznej. Jeśli wystąpi uzależnienie fizyczne, nagłe przerwanie stosowania może spowodować wystąpienie objawów odstawienia, do których należą: ból głowy, ból mięśni, lęk, napięcie, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, zaburzenia słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, dźwięk i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Neurol SR?

W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej powiadomić o tym lekarza.

Czy Neurol SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie stosowania leku Neurol SR nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ lek powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej.

Jak przechowywać Neurol SR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Neurol SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem