LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Nifuroksazyd Polfarmex tabletki (Nifuroxazide)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Nifuroksazyd Polfarmex (OTC) tabletki powlekane 200 mg 20 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,20 Cena 100% (zł): 11,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Niestrawność w podróży może być spowodowana zmianą kuchni lub może wystąpić "biegunka podróżnych", która najczęściej jest pochodzenia bakteryjnego. Biegunka podróżnych może mieć różne...

Więcej »

Nifuroksazyd Polfarmex tabletki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polfarmex S.A.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 200 mg nifuroksazydu. 1 tabletka zawiera 3,84 mg laktozy jednowodnej.

Wskazania

Dorośli i dzieci powyżej 7 lat
Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem; jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Podczas leczenia niezbędne jest nawadnianie pacjenta oraz kontrola i uzupełnianie niedoborów elektrolitów; w przypadku ciężkiej i długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub niechęci do jedzenia, należy rozważyć nawadnianie drogą dożylną.

  • Dorośli
    800 mg na dobę w 2-4 dawkach.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku powyżej 7 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.
Sposób podawania

Tabletki należy połknąć w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (szklanka wody). Tabletki nie należy przegryzać ani kruszyć.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne 5-nitrofuranu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ze względu na postać leku nie stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Zaleca się nie stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży. W przypadku kobiet karmiących piersią należy zachować ostrożność oraz stosować nifuroksazyd jak najkrócej.

Działania niepożądane

Opisano jeden przypadek granulocytopenii. W indywidualnych przypadkach nadwrażliwości na nifuroksazyd pojawiają się bóle brzucha, nudności i nasilenie biegunki. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości o niewielkim nasileniu nie ma konieczności zastosowania specjalnego leczenia ani przerwania stosowania nifuroksazydu. Jeśli nasilenie dolegliwości jest duże preparat należy odstawić. Rzadko: reakcje skórne w postaci wysypki. Opisano jeden przypadek krostowatości u osoby w wieku podeszłym. Mogą wystąpić reakcje alergiczne np. reakcje skórne; wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny. Opisano jeden przypadek świerzbiączki guzkowej w przebiegu alergii kontaktowej na nifuroksazyd.

Uwagi

Podczas leczenia nifuroksazydem nie należy pić alkoholu. Należy kontynuować spożywanie posiłków przez cały okres trwania biegunki: z wyłączeniem niektórych produktów spożywczych, w szczególności surowych warzyw, owoców, zielonych warzyw, pikantnych potraw, jak również mrożonej żywności i zimnych napojów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem