LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nilemdo (Bempedoic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nilemdo (Rp) tabletki powlekane 180 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nilemdo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Daiichi Sankyo Europe GmbH

Co zawiera lek Nilemdo?

Lek Nilemdo to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 180 mg kwasu bempediowego. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Nilemdo?

Kwas bempediowy zmniejsza wytwarzanie cholesterolu w wątrobie i zwiększa usuwanie cholesterolu LDL z krwi przez blokowanie enzymu (liazy ATP-cytrynianowej) potrzebnego do produkcji cholesterolu.

Kiedy stosować lek Nilemdo?

Lek Nilemdo jest stosowany u osób dorosłych z pierwotną hipercholesterolemią lub dyslipidemią mieszaną (choroby wywołujące duże stężenie cholesterolu we krwi). Lek jest stosowany w uzupełnieniu do diety obniżającej cholesterol.
Lek Nilemdo stosuje się w skojarzeniu ze statyną u pacjentów, u których nie osiągnięto wystarczającego obniżenia poziomu cholesterolu, stosując maksymalną tolerowaną dawkę statyny. Lek Nilemdo może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi stężenie cholesterolu u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować statyn.

Jak stosować lek Nilemdo?

Lekarz ustala dawkowanie leku Nilemdo. Lek należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez omówienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub między posiłkami. Tabletkę należy połykać w całości.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Nilemdo?

Jeśli pacjent nie przyjął dawki leku wcześniej w danym dniu, powinien przyjąć pominiętą dawkę, a kolejnego dnia przyjąć lek o zwykłej porze. Jeśli pacjent nie przyjął dawki leku poprzedniego dnia, powinien przyjąć lek o zwykłej porze i nie stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Nilemdo nie może być stosowany?

Leku Nilemdo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas bempediowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować leku u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią. W przypadku stosowania leku Nilemdo w skojarzeniu ze statyną o nazwie symwastatyna, dawka symwastatyny nie może być wyższa niż 40 mg na dobę.
Leku Nilemdo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nilemdo?

Przez przepisaniem leku Nilemdo lekarz przeprowadzi wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli zadecyduje o zastosowaniu leku u pacjenta, przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Nilemdo lekarz może zlecić wykonanie badania krwi w celu kontroli czynności wątroby pacjenta; badania te będą regularnie powtarzane w trakcie jego trwania. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Nilemdo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Nilemdo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Nilemdo nie wolno stosować u kobiet w ciąży, planujących ciążę ani u kobiet karmiących piersią. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie przyjmowania leku Nilemdo, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną, zaleconą przez lekarza metodę antykoncepcji w trakcie leczenia. Jeśli pacjentka stosuje pigułki antykoncepcyjne i wystąpił u niej epizod biegunki lub wymiotów utrzymujących się przez ponad 2 dni, konieczne jest zastosowanie alternatywnej metody antykoncepcji (np. prezerwatyw, kapturka dopochwowego) przez 7 kolejnych dni od momentu ustąpienia objawów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nilemdo?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Nilemdo. Najczęstsze działania niepożądane to: wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, bóle kończyn górnych i dolnych oraz niedokrwistość. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nilemdo?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecona ilości leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Nilemdo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Nilemdo nie wpływa lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Nilemdo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Nilemdo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem