LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Novate (Clobetasol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Novate (Rp) krem 0,5 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Novate (Rp) maść 0,5 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Novate

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Novate?

Lek Novate występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Novate krem
    1 g kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione). Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
  • Novate maść
    1 g maści zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Novate?

Propionian klobetazolu jest kortykosteroidem do stosowania miejscowego o bardzo silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Novate?

Lek Novate jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu najbardziej opornych chorób skóry, takich jak: łuszczyca (z wyjątkiem rozległej postaci wysiękowej), liszaj płaski, liszaj rumieniowaty przewlekły oraz innych chorób skóry, których leczenie kortykosteroidami o słabszym działaniu okazało się nieskuteczne.

Jak stosować lek Novate?

Lekarz ustala dawkowanie leku i czas trwania leczenia. Lekarz przepisze odpowiednią dla pacjenta postać leku.

Sposób podawania

Lek Novate jest przeznaczony do stosowania na skórę. Małą ilość leku należy nanosić na chorobowo zmienioną skórę. Po każdym zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile nie są leczonym miejscem.

Kiedy lek Novate nie może być stosowany?

Leku Novate nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian klobetazolu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Novate nie należy stosować u dzieci do ukończenia pierwszego roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Novate?

Przed podjęciem leczenia lekiem Novate lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni pacjentowi, jak należy prawidłowo stosować lek. Jeśli objawy utrzymują się, należy poradzić się lekarza. Należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry, stosowania pod opatrunkiem uszczelniającym (okluzyjnym), stosowania na uszkodzoną skórę, stosowania na skórę twarzy. W przypadku zmian chorobowych bardzo opornych na leczenie, szczególnie gdy towarzyszy im nadmierne rogowacenie, lekarz może zalecić nałożenie na noc leku pod opatrunkiem uszczelniającym (okluzyjnym) przykrytym folią poliuretanową; po zastosowaniu takiego opatrunku zwykle uzyskuje się poprawę, a w dalszym leczeniu wystarcza zwykle stosowanie leku bez opatrunku. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie; jeśli lekarz uzna, że konieczne jest kontynuowanie leczenia kortykosteroidami, zastosuje lek zawierający kortykosteroidy o działaniu słabszym niż klobetazol. U dzieci należy zachować ostrożność podczas leczenia i stosować lek w najmniejszej możliwej ilości zapewniającej korzyści lecznicze przez krótki czas. Ostrożnie stosować lek u pacjentów z łuszczycą. W przypadku konieczności stosowania leku na skórę twarzy, nie należy stosować opatrunków. Unikać kontaktu leku oczami i śluzówkami. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Novate z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Novate w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Novate u kobiet w ciąży lub karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Novate?

Działania niepożądane leku Novate są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się objawy podrażnienia skóry lub uczulenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Novate?

W przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania na dużą powierzchnię skóry, przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Novate?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Novate - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem