Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen Forte (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen Forte (OTC) tabletki powlekane 400 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,20 Cena 100% (zł): 8,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen Forte (OTC) tabletki powlekane 400 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,50 Cena 100% (zł): 13,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen Forte (OTC) tabletki powlekane 400 mg 48 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 25,00 Cena 100% (zł): 25,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen Forte

Informacja dla pacjenta

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. 1 tabletka zawiera 232,2 mg sacharozy.

WSKAZANIA
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, np. migrena, bóle okolicy krzyżowej, bóle zębów np. po ekstrakcji zębów, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie.
Gorączka w przebiegu grypy i przeziębienia.

DAWKOWANIE
Preparat należy stosować krótkotrwale. Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
1 tabletka co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 tabletki (1200 mg ibuprofenu).
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki preparatu u osób w wieku podeszłym. U pacjentów w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na skutek stosowania preparatu jest większe niż u pacjentów młodszych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając płynem. W przypadku pacjentów z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmować preparat podczas posiłku.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pacjenci, u których  występowały kiedykolwiek w wywiadzie reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Czynna lub występująca w wywiadzie nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Skaza krwotoczna. Trzeci trymestr ciąży.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu bez zdecydowanej konieczności. Jeśli ibuprofen stosowany jest u kobiety planującej ciążę lub w pierwszym bądź drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy możliwy okres. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerwanie karmienia piersią nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem w zalecanych dawkach.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Niezbyt często: pokrzywka i świąd; bóle głowy; ból brzucha, nudności, niestrawność; różnego rodzaju wysypki skórne. Rzadko: zaburzenia psychotyczne, depresja, bezsenność, pobudzenie; zawroty głowy; szumy uszne; biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; drażliwość, zmęczenie. Bardzo rzadko: wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohna; zaburzenia czynności wątroby; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca i obrzęk; aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych (szczególnie po długotrwałym użyciu), powodująca wzrost stężenie mocznika w surowicy krwi i obrzęki, hipernatremia, zmniejszenie ilości wydalanego moczu; ciężkie reakcje skórne, takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; zaburzenia hematopoezy (niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza); ciężkie reakcje nadwrażliwości; zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg na dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru).

UWAGI
Należy unikać stosowania preparatu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym także inhibitorami COX-2. Nie przewiduje się wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po zastosowaniu zalecanych dawek i określonego czasu trwania leczenia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych