Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen Plus (Ibuprofen+Codeine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen Plus (OTC) tabletki powlekane 200 mg + 12,8 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,00 Cena 100% (zł): 11,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen Plus

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

CO ZAWIERA NUROFEN PLUS?

1 tabletka powlekana Nurofen Plus zawiera 200 mg ibuprofenu i 12,8 mg fosforanu kodeiny.

JAK DZIAŁA NUROFEN PLUS?

Lek Nurofen Plus zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i kodeinę. Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kodeina nasila działanie przeciwbólowe ibuprofenu.

KIEDY STOSOWAĆ NUROFEN PLUS?

Lek Nurofen Plus jest stosowany w następujących przypadkach: bóle reumatyczne i mięśniowe, bóle pleców, nerwobóle, migrena, bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie, gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Kodeinę można stosować u dzieci w wieku od 12 do 18 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN PLUS?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek jest przeznaczony wyłącznie do doraźnego stosowania.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
1 do 2 tabletek Nurofen Plus co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek w czasie 24 godzin. Leku Nurofen Plus nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni; jeżeli ból nie ustąpi po 3 dniach, należy zasięgnąć porady lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku Nurofen Plus u młodzieży w wieku powyżej 12 lat z zaburzeniami czynności układu oddechowego w leczeniu kaszlu i (lub) przeziębienia.
Dzieci
Leku Nurofen Plus nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku dawkowanie leku Nurofen Plus należy ustalić indywidualnie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Nie należy stosować leku Nurofen Plus u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek lub wątroby.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając płynem.

KIEDY NUROFEN PLUS NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Nurofen Plus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ibuprofen i kodeinę), inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w tym inhibitory cyklooksygenazy-2 (COX-2). Nie należy stosować leku u osób, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały w przeszłości napady astmy, pokrzywka lub nieżyt nosa. Lek Nurofen Plus jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacji lub krwawienia, ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, ciężkiej niewydolności serca, skazy krwotocznej, zaburzeń oddychania, przewlekłych zaparć. Nie należy podawać leku Nurofen Plus pacjntom jednocześnie leczonym lekami z grupy inhibitorów MAO lub w okresie 14 dni od zakończenia takiego leczenia. Nie stosować u osób w wieku poniżej 12 lat oraz w celu łagodzenia bólu u dzieci i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego. Leku nie wolno podawać kobietom w ostatnich trzech miesiącach ciąży ani kobietom karmiącym piersią. Leku Nurofen Plus nie należy stosować, jeśli wiadomo, że u pacjenta metabolizm kodeiny do morfiny przebiega bardzo szybko.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN PLUS?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, lub jeśli pojawi się wysoka temperatura ciała, wysypka skórna albo utrzymujący się ból głowy, należy skontaktować się z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą, przewlekłą niewydolnością oddechową, u pacjentów ze zmniejszoną objętością krwi i z urazami głowy. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub chorobę tkanki łącznej;  choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze krwi lub zaburzenie czynności serca; zaburzenia czynności nerek lub wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych oraz po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego. Stosowanie kodeiny u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności serca, cukrzycą, chorobą naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego i jaskrą powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Równoczesne stosowanie kodeiny z innymi lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego wzmacnia ich działanie. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim  zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. W przypadku kłopotów  z sercem, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, palenia tytoniu należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku ospy wietrznej zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych. Kodeiny nie należy stosować u pacjentów z chorobami dróg oddechowych z kaszlem wilgotnym np. w zapaleniu oskrzeli. W czasie stosowania kodeiny nie należy spożywać alkoholu - kodeina nasila działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Długotrwałe stosowanie kodeiny może powodować uzależnienie. Podczas przyjmowania leku Nurofen Plus nie należy pić alkoholu.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN PLUS Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy  angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny.
Stosowanie kodeiny z alkoholem, lekami przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwhistaminowymi, nasennymi, cytostatykami, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, rozluźniającymi mięśnie szkieletowe lub klonidyną, może zwiększać hamujące działanie tych leków na ośrodkowy układ nerwowy i na układ oddechowy, niekiedy równoczesne stosowanie tych leków może spowodować spadek ciśnienia. Podawanie kodeiny jednocześnie z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona może nasilać działanie uspokajające. Zmniejszenie skuteczności leczenia kodeiną może być obserwowane po jednoczesnym podaniu chinidyny (lek przeciwarytmiczny) lub antybiotyku ryfampicyny.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ NUROFEN PLUS W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Nurofen Plus nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN PLUS?

Niezbyt często mogą wystąpić: nadwrażliwość z pokrzywką i świądem, ból głowy, ból brzucha, nudności i niestrawność, wysypka skórna. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie śluzówki żołądka. Mogą także wystąpić: zmniejszenie apetytu, depresja, omamy, splątanie, uzależnienie, zmiany nastroju, niepokój, koszmary senne, bezsenność, zawroty głowy, senność, drgawki, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, dyskineza, pobudzenie i szumy uszne; niewyraźne widzenie, podwójne widzenie; hipotonia ortostatyczna; bradykardia, kołatanie serca, reaktywność dróg oddechowych (w tym astma, skurcz oskrzeli, duszność), kolka żółciowa, nagłe zaczerwienienie twarzy, sztywność mięśni; kolka nerkowa; hipotermia, nadmierna potliwość, drażliwość, zmęczenie, złe samopoczucie, ciężkie reakcje nadwrażliwości, wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce i krwawe wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohna, zaburzenia wątroby, ostra niewydolność nerek, bolesne oddawanie moczu.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU NUROFEN PLUS?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najczęstszym objawem przedawkowania kodeiny są nudności i wymioty. Po zażyciu dawek kodeiny wielokrotnie większych od zalecanych mogą wystąpić: niewydolność oddechowa, drażliwość, utrata świadomości, niedociśnienie i drgawki.

CZY NUROFEN PLUS WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Nurofen Plus może zaburzać sprawność psychomotoryczną i powodować zaburzenia widzenia, senność i zawroty głowy - w razie wystąpienia takich działań nie należy prowadzić pojazdów nie obsługiwać maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ NUROFEN PLUS?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych