Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen dla dzieci Junior zawiesina (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (OTC) zawiesina doustna 200 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,80 Cena 100% (zł): 24,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (OTC) zawiesina doustna 200 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,80 Cena 100% (zł): 24,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen dla dzieci Junior zawiesina

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

CO ZAWIERA NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

5 ml zawiesiny doustnej Nurofen dla dzieci Junior zawiera 200 mg buprofenu (zawiesina o smaku pomarańczowym lub truskawkowym). Nurofen dla dzieci Junior w obu smakach zawiera maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy zawiera skrobię pszeniczną - lek odpowiedni dla osób z chorobą trzewną (celiakia); leku nie należy stosować u pacjentów z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna).

JAK DZIAŁA NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

Lek Nurofen dla dzieci Junior zawiesina jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki oraz bólu o nasileniu małym do umiarkowanego.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Nurofen dla dzieci Junior zawiesina jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Dzieci
Zalecana dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na jednakowe dawki podawane w odstępach co około 6 do 8 godzin. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30-40 kg): 7,5 ml zawiesiny do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 6 do 9 lat (masa ciała 20-29 kg): 5 ml zawiesiny do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Nie zaleca się stosowania leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub o masie ciała poniżej 20 kg.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina należy skontaktować się z lekarzem.
Sposób podawania
U pacjentów z wrażliwym żołądkiem zaleca się, aby lek był przyjmowany w trakcie posiłku. Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa ułatwiająca dawkowanie.

KIEDY NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, duszności lub napadu astmy oskrzelowej. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Lek Nurofen dla dzieci Junior zawiesina jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, nawracającego owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego w przeszłości (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia), ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, krwawienia z naczyń mózgowych lub innego krwawienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, ciężkiego odwodnienia (wywołanego wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Leku nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Należy unikać stosowania leku w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Lek Nurofen dla dzieci Junior zawiesina może być stosowany w trakcie karmienia piersią, jeśli jest przyjmowany w zalecanych dawkach oraz przez najkrótszy możliwy czas.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

Często mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga, ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, wymioty, wzdęcia, zaparcia, niewielka utrata krwi w żołądku i (lub) w jelitach, która w wyjątkowych przypadkach może powodować niedokrwistość. Niezbyt często: owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja lub krwawienie, zapalenie śluzówki jamy ustnej z owrzodzeniem, nasilenie istniejącej choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna), zapalenie śluzówki żołądka, zlokalizowane podrażnienie odbytnicy, jak ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, różne wysypki skórne, reakcje nadwrażliwości z pokrzywką i świądem. Rzadko: szumy uszne, uszkodzenie nerek, zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. zmniejszenie ilości  wydalanego moczu, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego (takich jak: silny ból brzucha, smoliste stolce, wymioty z obecnością krwi lub ciemnych cząstek wyglądających jak fusy kawy), poważnych reakcji skórnych (wysypka pokrywająca całe ciało, łuszczenie się skóry lub powstawanie pęcherzy) lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Nurofen dla dzieci Junior zawiesina i natychmiast skontaktować się z  lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, rzadziej biegunka, a ponadto bóle głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, senność, oczopląs, zaburzenia widzenia, szumy uszne, niskie ciśnienie krwi, pobudzenie, dezorientacja, drgawki, utrata przytomności, zwiększone stężenie potasu w surowicy, kwasica metaboliczna, zwiększenie czasu protrombinowego lub INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, depresja oddechowa, sinica oraz zaostrzenie astmy u chorych na astmę.

CZY NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Podczas krótkotrwałego stosowania lek Nurofen dla dzieci Junior zawiesina nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ NUROFEN DLA DZIECI JUNIOR ZAWIESINA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu butelki lek należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych